Minulý rok jsem měl tu čest navštívit San Francisco. Sice nebylo přímo cílem cesty, ale zato zanechalo hluboký životní zážitek. Z republiky jsme letěli přes Milano, a pak hned do San Francisca. Cesta včetně přestupů trvala něco pod dvacet hodin. Po vystoupení z letadla nás ohromila obrovská letištní hala, vzhledově něco jako loď Voyager ze seriálu StarTrek. Úspěšná kontrola celní i imigrační a hurá do města.
Musím se přiznat, že v tu chvíli jsem byl rád, že nemusím z letiště řídit. Ona třípatrová několikaproudová dálnice, vedoucí přímo na letiště, by jistě vyvedla z míry i pražského taxikáře. Do SF jsme se nakonec dostali vlakem, Caltrainem. Vystoupili jsme na konečné a pěšky se vydáváme po nábřeží - říká se tomu tady Embarcadero. Míjíme několik desítek pierů (doků), a podcházíme velký most - Bay Bridge, který, jak se dozvídám později, je starší o rok než jeho slavnější kolega Golden Gate. Konečně se zjevuje naše první zastávka - Pier 39, jinak řečeno Fishermann's Wharf. Je zde seskupeno spousta malých krámků, restaurací a atrakcí (akvária, mořský svět apod), včetně ferry na Alcatraz. Tam nás ale cca tříhodinová fronta přesvědčuje, že cestu na Alcatraz jistě oželíme.
Pokračujeme v chůzi. Míjíme The Maritime, museum lodí, od krásných plachetnic po parník a ponorku z druhé světové války. Kousek od The Maritime je točna a nástupní stanice na slavný Cable Car - unikátní vozítko, tahané lanem zpoza vozovky. Samozřejmostí je cesta Cable Caru na kopec, ze kterého se točí snad všechny slavné honičky, a kde auta skáčí po hrbech do vzduchu.
Cestou ještě míjíme Fort Mason, a v dálce se už rýsují červené věže Golden Gatu. Skočíme ještě na skok do Exploratoria, které je proslavené filmem Skála, a nahlédneme do Musea moderního umění, které s ním těsně sousedí - a přecházíme nájezd na most, abychom se vzápětí octli na pobřeží a naše nohy tak dostávají další kilometry pod most. Konečně pod mostem. Vcházíme ještě na prohlídku pevnosti Fort Point, která měla střežit vjezd do zálivu, a už slyšíme rachot a dunění mostu. Stačilo jen vyšplhat po stmé stezce a jsme tam. Je to úžasná věc, nemůžeme na ten most nevejít... Je to ale pocit, člověk cítí ty stovky projíždějících aut, tu sílu - celý most se třepe... Ještě pár fotek a hurá zpátky do města, Chinatown čeká.
Sedáme do autobusu, který má nezvykle levné jízdné ($1) a necháváme se odvézt kousek od Fort Masonu. Pěšky se snažíme trefit na Transamerica Pyramid, a jako orientační bod nám slouží Coit Tower - věž, která svým tvarem připomíná hasičskou hasnici. Dostáváme se na Russian Hill a na asi nejklikatější silnici na světě - slavnou Lombard Street, která je opravdový bonbonek pro každého řidiče. Už scházíme dolů na Chinatown. Je to změna, ale příjemná, škoda, že nebyl čas si někde sednout a vychutnat si to. Spěcháme a míříme přímo k pyramidě - tedy, nejvyšší budově SF. Stojí přímo na Montgomery Street, a je 260 metrů vysoká. Tady naše cesta končí. Sbohem San Francisko.

Zn0uz4