V žádné správné kuchyni nesmí chybět bylinky a koření, které dodávají pokrmům to správné aroma a tu dokonalou chuť. Jestlipak jste ale při vaření někdy pomysleli na to, že vaše koření může mít i léčivé, hojivé či jinak podpůrné účinky. Pokud máte chuť pustit se do pěstování bylinek u vás na zahrádce nebo na balkoně, možná se vám bude hodit zajímavá knížka z nakladatelství Svojtka & Co., která se jmenuje „Bylinky - Obrazová encyklopedie“ a která nabízí spousty rad a doporučení jak pěstovat a jak používat rozličné druhy bylin. Z této knížky jsme pro vás vybrali pár zajímavých informací:

Kopr vonný – se používá jako koření nebo aroma a do nálevu k nakládání. Kdo by neznal koprovku nebo okurky v láku? Ale kopr může i léčit. Často se z něj připravuje „koprová voda“ ke zmírnění zažívacích potíží a nadýmání. Příležitostně se užívá i v kosmetice jako vůně. Z listů, stonků a semen se destiluje léčivý olej.

Kerblík třebule – jeho listy se používají do polévek, salátů a octů a jako obloha. Kromě toho se roztlučená rostlina přikládá čerstvá nebo jako teplý obklad na rány, nálev také napomáhá zažívání a podporuje dýchání

Křen selský – mladé listy lze použít k ochucení salátů nebo vařit, z kořenů se připravuje omáčka. Křen se ale také používá jako digestivum, antiseptikum a stimulans a k přípravě obkladů při revmatismu, onemocněních hrudníku a oběhových potížích. Pozor: jako léčivku jej používejte opatrně, protože kořeny mohou být příčinou vnitřních zánětů, mít nepříznivý vliv na štítnou žlázu nebo, při vnějším použití, způsobovat puchýře.

Roketa setá – salátová bylina štiplavé chuti oblíbená zvláště ve Středomoří. Je to navíc tonikum, mírné stimulans a prostředek proti kašli. Šešule jsou jedlé, semena se užívají k ošetření pohmožděnin a jako náhražka hořčičného oleje.

Bazalka pravá – je další rostlina, která je ve Středomoří už od starověku oblíbena pro svoji vůni a chuť. Olej z bazalky se používal v parfumerii, do mýdel, kosmetiky a likérů. Rostlina údajně působí jako repelent proti hmyzu a lze ji použít i ke zklidnění bolesti a léčbě zvracení, nervového vypětí nebo bolestí hlavy.

Dobromysl obecná (oregano) – je důležité jihoevropské kuchyňské koření, které se používá zejména při úpravě masitých pokrmů a salátů, z listů se rovněž připravuje čaj a pivo nebo se z nich destiluje olej do parfémů a kosmetických přípravků. Je to posilující bylina podporující zažívání a vykašlávání, používaná k léčbě kašle a při bolestech hrdla, poruchách trávení a zažívacích potížích. Antisepticky působící listy se žvýkají při bolestech zubů a přidávají do koupelí a obkladů.

Petržel kadeřavá – jak semena, tak sušené kořeny se používají jako koření, ze semen, která obsahují jedovatý apiol, se někdy připravuje nálev jako zevní hlístopudný lék. Čaj z listů nebo kořenů se používá k léčbě žloutenky, kašle a menstruačních potíží, revmatismu, ledvinových kamenů a infekcí močových cest, šťáva z nich vytlačená zklidňuje zánět spojivek a očí. Pozor: v těhotenství nebo při zánětu ledvin se petrželi vyhýbejte.
Reklama