Kávovník je citlivou a náročnou plodinou, a stejně jako mnohé jiné rostliny, vyrůstá ze zrna. Vyžaduje čas, starostlivou péči a daří se mu pouze v oblastech, kde průměrná teplota dosahuje 17 – 23°C a ve kterých je dostatečné množství srážek. Jedním z hlavních faktorů je také nadmořská výška, což je 600 – 2000 metrů nad mořem. Většina oblastí, kde se pěstuje káva, se nachází ve střední a Jižní Americe, v Africe a v Asii od 23. severní rovnoběžky až po 25. jižní rovnoběžku. Tomuto pásmu se říká kávové pásmo.

Rod Coffea zahrnuje zhruba 80 různých druhů. Ze nich jsou však nejdůležitější dva:

· Coffea arabica – kávovník arabský – arabica
Sklizená kávová zrna mají podélný oválovitý tvar a jsou rozdělena vlnitou rýhou. V rýze jsou často vidět zbytky stříbrné slupky. Jejich modrozelená až zelená barva se postupně mění na světle šedou až žlutavou. Jejich délka se pohybuje od 5 do 8 mm. Kávovník arabský tvoří 75% světové produkce kávy. Je to velmi citlivá rostlina, která však odměňuje odpovídající péči vysokou kvalitou a jemnou delikátní chutí.

· Coffea canephora – odrůda robusta – robusta
Sklizená kávová zrna jsou kulatá, mají rovnou rýhu a jsou mnohem menší. Jejich barva je nažloutlá až šedá, někdy hnědá. Tento druh je odolnější než arabica a vyznačuje se drsnou a zemitou chutí.

Co se děje s kávou, než se dostane na váš stůl?
Zelená káva dovážená kamióny je uskladněna v silech a přímo během naskladňovacího procesu je čištěna. Ze sil putují zrna do pražírny, kde jsou tepelně zpracována v pražičkách. Pražená zrna pro zrnkovou kávu jsou pásem přemísťována přímo do zásobníků nad balící stroje, poté jsou zabalena a připravena na cestu ke spotřebiteli. Ostatní zrna putují do mlýna. Po umletí se káva musí nechat několik hodin odpočinout, aby poté prošla stejným procesem balení jako káva zrnková. Jednotlivé sáčky jsou vkládány do krabic a krabice skládány na palety. Ty jsou obaleny strečovou folií a odváženy do skladu hotových výrobků. Odtud pak podle objednávek do velkoskladů nebo obchodů, kde si je zakoupíte vy, naši zákazníci. Doma si kávu připravíte podle svého nejmilejšího způsobu a na nás zbývá jediné….
…popřát vám krásné chvíle ve společnosti kávy Tchibo.

Reklama