Růže je odedávna považována za královnu květin, symbol krásy a lásky, a možná i proto patří ke květinovým bestsellerům. Podle barev nesou růže odlišnou symboliku. Rudá růže nemůže znamenat nic jiného než Miluji tě, žlutá vyjadřuje radost, oranžová a korálová touhu. Málokdo ví, že patří mezi nejstarší pěstované rostliny. V asijských zahradách se pěstovaly už před 5000 let. Byť by se mohlo zdát, že na trhu už je velké množství odrůd, které se liší barvou, tvarem a velikostí květů, nizozemští šlechtitelé stále nenacházejí uspokojení a snaží se vyšlechtit novinky. Vede je snaha, někdy možná až posedlost, aby další odrůdy byly ještě nevídanější než ty, které už se prodávají.
Jednou z takových je například Black Baccara, tmavě červená růže, která má okvětní lístky jako ze sametu. Black Beauty je zase téměř černá, z červeně kvetoucích růží vyniká například odrůda Grand Gala.
V poslední době se hitem na květinových dražbách stala odrůda se zajímavým názvem Hocus Pocus. Pod tímto názvem se skrývá fialovohnědá růžička, která má na okvětních lístcích žluté proužky. Ač se to bude zdát neuvěřitelné, červené růže se velmi dobře vyjímají v červených skleničkách či vázičkách. Vázičky a květy by měly mít různý odstín.

Růže mohou být také skvělým základem pro květinové dekorace a romantické pugéty. Protože se k Valentýnu skvěle hodí červená barva, mohlo by se zdát, že tradiční červená bude v květinových aranžmá dominovat. Zajímavou alternativou k červené se ale stávají modrá, fialová, oranžová a růžová. Například růžová vyjadřuje něžnost a radost, modrá věrnost. Použití těchto barev ovlivňuje zejména trend s názvem Byzanc, který se vyznačuje použitím velkého množství dekorativních doplňků. Aranžmá a kytice se proto budou doplňovat korálky, perličkami, stužkami, kde v žádném případě nesmí chybět zlatá barva, která je pro Byzanc charakteristická.

Text a foto: Holandská květinová kancelář
Reklama