Pokud máte doma v obýváku nebo v ložnici hodně místa, máme pro vás tip. Jen těžko byste hledali konkurenci, alespoň pokud jde o velikost květu, majestátní rostlině s latinským názvem Medinilla magnifica.
Právem se přídomek magnifica překládá jako vznešená či velkolepá. Rod Medinilla obsahuje přes 300 druhů, ale Medinilla magnifica patří jednoznačně mezi nejkrásnější z nich. Mohutnost a krása květů této rostliny stojí za trochu péče navíc, kterou kvůli své choulostivosti vyžaduje.
Různé druhy rodu Medinilla najdeme v tropech Asie, Afriky a Oceánie, ale Medinilla magnifica je k nalezení pouze v tropických lesích Filipín, převážně na ostrově Luzon. Ve své domovině je hustým stálezeleným keřem dorůstajícím až dvou metrů. Medinila má kožovité listy dlouhé i 30 cm rostoucí na čtyřhranných, částečně dřevnatých větvích. Z úžlabí listů vyrůstají na 30 - 40 cm dlouhých stoncích růžovočervená květenství složená z jednotlivých květů. Celé květenství obklopují velké růžovobílé listeny, které se navzájem překrývají. Tyto obrovské květy se neustále sklánějí dolů, což umocňuje grandiózní dojem, kterým na nás tato rostlina působí – jako by se na svět dívala shora.
Vzhledem k jejím rozměrům a sklonům k rozpínavosti je dobré nechat jí dostatek prostoru. A s ohledem na její původ musíme medinilu umístit na světlé místo bez přímého slunečního svitu. Od března do srpna by teplota měla přesahovat 20ºC. V tomto období musíme rostlinu hojně zalévat, nikdy však nepoužíváme studenou a tvrdou vodu. Důležitá je také vyšší vlhkost vzduchu, a proto je třeba častěji rosit. V období růstu nesmíme zapomenout pravidelně přidávat bezvápenné hnojivo. Listopad až únor je pro medinilu obdobím klidu. Zaléváme sporadicky, požadovaná teplota se pohybuje okolo 16ºC. V tomto období se začínají tvořit základy pro květy. Záhy z jara ji můžeme přesadit do bezvápenného substrátu. Velice opatrně můžeme zkrátit i zdřevnatělé výhony, čímž rostlinu 'omladíme'.

Foto i text: Holandská květinová kancelář