Je tu květen a s ním i doba, kdy se začínáme pomalu ale jistě vydávat za mořem a teplem do vzdálených krajin zlákáni nabídkami výhodných předsezónních pobytů cestovních kanceláří. Když dovolená, tak pohodová, říkáme si. Nebudeme se přece trmácet dlouhé desítky hodin autobusem jako loni. Letadlem je cestování přece jen o dost rychlejší a pohodlnější. Přesto byste měla vědět o několika úskalích, která s sebou létání přináší. Jestli letíte poprvé v životě, nebo jste cestovala vzduchem naposledy před dávnými roky, pamatujte:

1. Alkohol sice tlumí pocity, včetně strachu z létání, ale pokud do sebe před odletem žbluňknete láhev vína nebo čtyři panáky vodky, může se vám stát, že vás na palubu už ani nepustí. Jestli se rozhodnete zalévat své obavy během letu, nenechte se zlákat v podstatě neomezenou nabídkou piva a vína z letuščina kapsáře… ty konce nestojí za to.
2. Pokud cestujete na kratší dobu a ještě navíc budete cestou přestupovat, spakujte si své věci raději do malého palubního kufříku. Občas se stává, že kufry ze zavazadlového prostoru putují jinam než jejich majitelé, ale proč byste to měla zažít zrovna vy…?
3. Letíte hodně daleko a holdujete mléčným výrobkům, jako jsou jogurty a různé tvarůžky? Raději je nechte doma. Jsou známy příklady poutníků, jejichž zdravá výživa vlivem tlaku explodovala přímo v příručním zavazadle a poblemcala veškerý jeho obsah.
4. Věnujte pozornost tomu, co si berete na cestu na sebe. Nezáleží ani tak na tom, zda váš oděv bude splňovat veškeré módní zásady, ale hlavně by měl být pohodlný, vzdušný a nemačkavý. Prostě pohodlný. A i v případě, že letíte v horkých dnech, nezapomeňte na nějaký svetřík. Klimatizace je klimatizace a drkotání vašich zubů by mohlo rušit spolucestující…
5. Obuv volte pohodlnou, vycházkovou. Především zapomeňte na páskové sandálky a těsné lodičky. Ve výšce budou mít vaše nohy tendenci zvětšit svůj objem. Když se zujete, abyste si udělala pohodlí, pravděpodobně se už neobujete…
6. Počítejte s tím, že při startu vám budou řácky zaléhat uši, proto se vybavte žvýkačkou, cucavým bonbonem nebo alespoň v onen moment párkrát preventivně polkněte.
7. Podle pravidel Murphyho zákonů je téměř jisté, že váš soused bude mít chřipku, angínu nebo jinou kapénkovou nemoc, jíž budete nucena chytit. Riziko, že osud někoho takového posadí vedle vás, roste úměrně s plánovanou délkou letu.
8. Další zásada, která platí téměř beze zbytku, je, že se ocitnete v divokých turbulencích právě ve chvíli, kdy a) budete si nalévat červené víno (takže si potřísníte halenku) nebo b) půjdete na toaletu (takže se vaše ladná chůze promění v šílené škobrtání).

Šťastný let :-)

Máte nějaké vlastní zkušenosti či doporučení související s létáním? Podělte se o ně s ostatními cestovatelkami!