O filosofii feng shuei jsme už několikrát psali. Jedná se o filosofii, která se úzce dotýká bydlení a životního prostředí. V podstatě je založena na tom, že vše, co je kolem nás, ovlivňuje náš život. Když je náš domov a jeho okolí v rovnováze, teprve pak můžeme být v rovnováze my a naše vztahy. Základem feng shui je pět principů - Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda. Co se pod těmito běžnými slovy skrývá?

Dřevo
Dřevo symbolicky představuje začátek nového života. Ideálně zastoupené dřevo v bytě nebo v domě je dřevo živé. Nejraději v podobě rostlin, protože v sobě má více pozitivní energie čchi. Dřevo použité na výrobu nábytku je sice také dřevem, ale může v sobě obsahovat například negativní energii svého bývalého majitele a navíc je to dřevo „mrtvé“. Kromě toho živé rostliny filtrují vzduch, který dýcháme. Ale je třeba se o ně dobře starat, protože skomírající rostliny také nepřinášejí obyvatelům domu nic dobrého. Princip dřeva lze v interiéru nahradit zelenou barvou, ale živé dřevo je živé dřevo… Dřevo symbolizuje ze světových stran východ a jihovýchod.

Oheň
Oheň je nejvíc „jang“ ze všech principů feng shuei. Z barev je typickým představitelem ohně červená, která patří v interiéru například na stínítka lampičky. Pozor na svíčky, užívejte je opatrně. Oheň je zástupcem jihu.

Země
Často je tento princip země zaměňován se zeminou, ale je třeba jej ještě doplnit o takové složky jako je kámen, hlína a další, aby to celé bylo kompletní. Ideálním příkladem principu „Země“ je terakotový květináč naplněný zeminou nebo socha z hlíny. Barvou země je žlutá a béžová, ale není zdaleka tak účinná, jako princip sám. Země je severovýchod nebo jihozápad.

Kov
Kov může být zastoupen v mnoha formách. Kov je zlato, stříbro, měď, bronz a další. Můžete být opravdu velmi originální při využívání tohoto materiálu, ale pozor na tvar. Například je velkou chybou dát do interiéru něco ošklivé a nevkusné jen proto, že je to kovové… Hlavní silou feng shui je harmonie a rovnováha, na to pamatujte především. Barvy se nabízejí samy – bílá, zlatá nebo stříbrná. Směry náležející ke kovu jsou západ a severozápad.

Voda
Voda je jedním ze základních principů. Nemůžeme bez ní být, potřebuje ji naše tělo i naše planeta. Je to velmi silný princip a my musíme dbát na to, aby voda byla čistá a aby proudila. Pokud ji zastavíte, můžete si tím nadělat problémy. Voda je pro lidi důležitá odnepaměti, stačí se jen podívat na to, že města jsou budována u řeky nebo na břehu jezera či moře. Vodu můžete v bytě nahradit modrou nebo černou barvou. Voda je sever.

Při používání jednotlivých principů uvnitř svého domova byste měli být opatrní a řídit se ponejvíce vlastní intuicí, protože i největší odborníci na feng shui říkají, že člověk podvědomě zařizuje svůj domov tak, aby byl pro něj harmonický. Pokud si nevíte rady, podívejte se do knihkupectví nebo na internet, kde se poslední dobou najde hodně zajímavého čtení o feng shui.