Se svým manželem se už léta protloukáme po podnájmech, zatímco rodinná vila, kterou postavili moji prarodiče, je okupována rozpínavým příbuzenstvem. Je mi z toho smutno, obzvláště když vím, že s mým a manželovým platem si nikdy na vlastní byt nenašetříme. Nechci od nikoho nic zadarmo, jen mi vadí bezpráví…
Celý tenhle příběh začal kdysi dávno, když babička a děda postavili dům. Měli dvě děti – maminku a strýce, který je starší ze sourozenců. Když se maminka vdala, její rodina mého otce nikdy moc nepřijala a bralo se jako samozřejmé, že se novomanželé někam odstěhují a zařídí se pro sebe. Což udělali. Bydlí na sídlišti a zvykli si. Babička s dědečkem už nejsou mezi námi, ale v rodném domku mojí maminky je stále plno. Strýc se z domu nikdy nehnul a stejně tak jeho děti.
V domě jsou čtyři pěkné byty, z nichž jeden obývá teta se strýcem, druhý moje sestřenice s rodinou a třetí a čtvrtý svobodný bratranec a svobodná sestřenice. Jsou to byty pěkné, všechny mají balkon a příslušenství. Moje matka má sice podle dědictví právo na polovinu domu, ale je natolik pod vlivem svého staršího bratra, že si nedovolí svá práva prosazovat. Jeho rodina je totiž toho názoru, že v domě stále bydlí a tudíž se o něj starají, takže na něj mají nárok. Jejich nesnášenlivost je taková, že by bylo asi stejně těžké žít s nimi pod jednou střechou. Ale stejně mě to mrzí, když vím, že právo není na jejich straně a moje maminka je majitelkou pár slušných milionů uložených v nemovitosti. Mohla by v části domu bydlet ona, za chvíli jde do důchodu a má k tomu místu vztah. Nebo bych tam mohla najít místečko pro sebe a svoji budoucí rodinu. Jak mám mamince vysvětlit, že dělá chybu, když se nebere za svá práva? Když o tom začnu, připadám si jako někdo, kdo myslí jen na majetek a chce z toho něco mít…

Zdeňka
Reklama