Zima ještě pořád nekončí, do jara je daleko, ale vy se možná nechcete smířit s tím, aby váš byt byl šedý a posmutnělý. Stromeček je už dávno odstrojen, vánoční výzdoba odpočívá v krabici, ale něco by to chtělo. Co třeba nové květiny? Dejte na naši radu a sáhněte po červeně, žlutě či růžově kvetoucích rostlinách, které byt „rozsvětlí“ a připomenou, že jaro, které s sebou přináší záplavu barev a příjemných vůní, se už blíží.
V posledních letech se staly velmi populárními dvě bromeliovité rostliny - Guzmania a Vriesea - které se velmi dobře hodí do moderního interiéru. Jsou to rostliny, se kterými se dá doslova čarovat. S trochou nadsázky se o nich dá říci, že jsou chameleóny mezi rostlinami. Podle prostředí a zvoleného květináče jsou schopny nečekaných proměn.
Guzmánii sluší vyšší květináč, ve kterém je hlouběji zasazena. Velmi hezky tyto rostliny vypadají, pokud jsou vedle sebe umístěny dvě. Guzmánie má poměrně široké listové růžice, které mohou mít v průměru až 50 cm. To, co guzmánii zdobí, nejsou květy, ale barevné listeny, které mohou zářit poměrně širokým spektrem barev od světle žluté, přes oranžovou až po tmavě červenou. Většina odrůd má tmavě zelené listy, ale existuje i odrůda, která má listy bílé na okraji se zeleným proužkem. Pokud pro ni budeme hledat vhodné místo v bytě, vyhovuje jí světlo až polostín. Dobře se cítí ve vlhku a při teplotě vyšší než 20°C. Zalévat se doporučuje měkkou vodou, a to jak do květináče, tak i do listové růžice.
Rostlinou velmi podobnou guzmánii je vriesea. Vriesea splendens pochází z Jižní Ameriky. Někdy se jí kvůli plochému a oranžovočervenému květu říká hořící meč. Květ vyrůstá ze středu listové růžice. Listy jsou asi půl metru dlouhé, nápadně pruhované. Jako žádná tropická rostlina nemá ani vriesea ráda chladno, ale také nesnáší přímé sluneční záření. Aby mohla dobře kvést a měla patřičně vybarvené listy, které jsou její chloubou, potřebuje dostatek světla. Zeminu v květináči musíme stále udržovat vlhkou a zaléváme pokud možno odraženou vodou. Rovněž střed listové růžice by měl být stále plný čisté vody. Protože vriesea pochází z tropů, kde je značná vlhkost vzduchu, nic nepokazíte, když ji budete často rosit.

Text i foto: Holandská květinová kancelář