Máte-li doma Vodnáře, tak jistě opět po roce stojíte před otázkou, jaký dort mu upéct, tedy pokud jste jen nezašli do cukrárny a nějaký neobjednali :-)) Tuto variantu jsem nikdy nevyzkoušela, neboť moje mamka je profesionální cukrářka a já zdědila nějaké ty „pečicí“ geny po ní. Takže už roky vymýšlím netradiční tvary dortů a ráda bych se o ně podělila i s vámi. A samozřejmě budu ráda, když i vy budete moci inspirovat mě a další čtenářky…
Všichni jistě znáte dort – mašinku s vagónky. Na jeho výrobu potřebujete jeden až dva velké pláty piškotu (to podle toho, kolik vagónků bude vláček mít) a jeden srnčí hřbet. Jako vagónky slepíme krémem vždy dva obdélníčky a pro mašinku vyřízneme delší obdélník, na jehož 2/3 nalepíme přiměřenou část srnčího hřbetu a tři čtverečky slepené k sobě jako kabinku. Na komín můžeme použít různé hotové trubičky, na kola piškoty či jiné kulaté sušenky, na vagónky pomocí krému nalepíme lentilky, čokoládové zdobení apod. a do každého vagónku zabodneme jednu svíčku. To znamená, že tento dort lze dělat tak do tří až čtyř let, protože potom neseženete tak dlouhý tác na jeho transport… :-)))))
Pro hravé děti můžete vyrobit člověče, nezlob se, kde použijete bonbóny jako hrací políčka a figurky můžou představovat svíčky a pokud máte chuť můžete z marcipánu zkusit i hrací kostku.
Pokud máte doma technický typ dítěte, určitě uspějete s kalkulačkou. Opět upečte jeden velký plát piškotu, překrojte ho na polovinu a slepte krémem či marmeládou, potřete krémem, z čokoládových mincí, na které pomocí bílé čokoládové polevy v sáčku namalujete jednotlivá čísla a funkce, udělejte tlačítka, displej bude velká tabulka čokolády (hladkou stranou navrch), na kterou napište „digitálně“ jméno dítěte a věk. Svíčky zabodejte buď přímo k číslům, pod displej nebo okolo dortu. Podobně můžete vyrobit i dort – mobilní telefon.
I zájmy dítěte mohou ovlivnit tvar dortu. Fotbalistům a jiným nadšencům míčových her udělejte dort ve tvaru míče. Použijte nerezovou půlkulatou mísu, kterou vymažte a vysypejte nejlépe kokosem, upečte postupně dvě piškotové polokoule, každou ještě můžete přeříznout napůl a celé spojte krémem. Důležité je vyrobit z tvrdého papíru (čtvrtky) papírový kroužek, který zajistí stabilitu dortu. Potom dort potřete krémem a dozdobte pomocí střídání světlého a tmavého krému podle typu hry.
Netroufáte-li si na míč, použijte plát a vyrobte hrací plochu, pomocí cukrářských barviv dobarvěte krém podle povrchu a „nalajnujte“. Nezapomeňte si předtím pořádně opravdové hřiště prohlédnout, protože sportovní nadšenci snadno odhalí i maličkou nepřesnost :-))))))))
I klasický kulatý dort můžete pomocí marcipánu a čokolády dozdobit tak, že se v něm oslavenec pozná. Tak například střelec může dostat dort vypadající jako terč, rybářovi snadno vyrobíte rybník plný ryb, kdy rybky můžete koupit želatinové a rákosí nastříkáte na pergamenový či pečící papír bílou čokoládou a po zaschnutí natřete potravinářskou barvou, kterou rozděláte v kapce vody. Kulatý dort je také vhodný pro výrobu různých zvířecích hlav – medvídka, kočičky, pejska – záleží na oblibě. Vždy si kromě kulatého korpusu upečte také menší rovný, ze kterého vyřežete tlamičku, uši apod., které slepíte krémem. Na oči, nos a fousky opět použijte čokoládové bonbóny či stříkanou čokoládu.
I malí muzikanti si mohou nad svým dortem zanotovat :-))), nejméně práce vám dá dozajista buben, ale ani elektrické varhany nejsou obtížné, doporučuji na tmavé klávesy použít tyčinky Kinder čokolády. Ani vyříznutí kytary či jiného nástroje z plátu piškotu není obtížné, pokud si uděláte nejdřív šablonu na papír, vystřihnete ji a poté obříznete.
Nápadů je spousta, stačí se zamyslet a rozhlédnout kolem nás. A chcete-li veselý dort, udělejte dort bum (tak ho nazvala naše Dominika). Upečte piškotový plát, rozřežte na tři stejně široké pruhy, které stočte do kruhu a pomocí krému slepte (dobré je fixovat je navrch textilní stužkou) dovnitř „schovejte“ nafouknutý balónek, vše zamaskujte šlehačkovým krémem. Mám vyzkoušeno, že po obvodu lze do piškotu napíchnout i slabé dortové svíčky. Po jejich sfouknutí dejte oslavenci do ruky nůž a poraďte, že řezat se musí od prostředka… a hlavně nezapomeňte mít v pohotovosti videokameru…

Na závěr mám pro vás tip na vynikající krém bez másla, který je v naší rodině favoritem:
Jednu šlehačku ušlehejte do tuha s jedním ztužovačem šlehačky, v jiné míse ušlehejte kysanou smetanu s dvěma ztužovači šlehačky a moučkovým cukrem podle chuti. Potom vše promíchejte dohromady. Díky ztužovačům je krém dostatečně tuhý i na zdobení. Je skvělý do rolád a dortů, kde použijte dvojnásobné množství.

Mnoho povedených dortů vám přeje
Týna
Reklama