Ať už patříte mezi lidi, kteří s s časem moc hlavu nelámou, nebo jste naopak puntičkáři a notoričtí dochvilníci, v každém případě čas od času potřebujete vědět, kolik je hodin. Samozřejmě, máte náramkové hodinky a pravděpodobně také můžete sledovat čas na displeji svého mobilu nebo na monitoru počítače. Přesto bychom rádi upoutali vaši pozornost ke zdi.
Nástěnné hodiny nejsou jen obyčejnými ukazateli času, mohou totiž být i zajímavou domácí dekorací. Vzpomeňte si například na babiččiny staré kukačky nebo na skříňové hodiny s kyvadlem, jaké míval v pracovně váš dědeček. Takové hodiny jsou nedílnou součástí interiéru a hodně toho vypovídají i o svém majiteli. O jeho vkusu, zájmech a třeba i o jeho práci. Dneska je k dostání neuvěřitelné množství nástěnných hodin, takže si vybrat může opravdu každý. Některé jsou vkusné a elegantní, jiné rustikální a další třeba kýčovitě vymalované. Za vrcholné šílenství považuju například hodiny zdobené výjevy z lesa, toreadorskými souboji nebo hrajícími si koťaty.
Někdy ale i nápadné hodiny mohou být hodně zajímavé, jako třeba ty na našem obrázku. Černobílá koláž vyvolává zajímavé představy, trochu připomíná kreslené filmy a hodí se třeba do pracovny nebo studentského pokoje. Letos jsem za výlohou jednoho malého obchůdku v Římě viděla také velmi pěkné keramické hodiny decentně barevné a zdobené znameními zvěrokruhu a musím říct, že kdyby měli otevřeno, asi bych si jedny koupila.
Někteří lidé ale dávají přednost jednoduchosti a střízlivosti. Pro ně jsou ideální hodiny kovové, kulaté a s velkými čísly, které vypadají, jako by patřily na zeď nádražní čekárny nebo prvorepubliční kanceláře. Také klasika v kulatém či hranatém dřevěném rámu může být pro milovníka jednoduchosti tou pravou volbou. Má tu výhodu, že se hodí do většiny interiérů a hlavně – nestárne a nevychází z módy.
V dětském pokoji se snese i trocha té barevnosti nebo kýčovitosti, ale nepřehánějte to. Děti vyrostou a co pak s mickeymousími hodinami? :-)
Mám ráda hodiny a přiznám se, že i když patřím spíš k notorickým pozděchodičům, nedovedu si představit, že bych doma neměla aspoň jedny nástěnné hodiny v každé místnosti. No, v každé vlastně ne… I když – proč by nemohly být i tam, kam chodí králové pěšky? Asi se po nějakých vhodných a decentních hodinách porozhlédnu…