Také jste si mysleli, že nepořádnost je vlastnost, která je člověku spíše na závadu? Omyl! Paní Marita Kuris-Klotovski z Atlanty, která do států emigrovala se svými rodiči z Estonska v roce 1972, byla díky své výjimečné nepořádnosti dokonce jmenována na Nobelovu cenu za medicínu. Je to poprvé v historii tohoto prestižního ocenění, kdy je nominována žena v domácnosti. Její objev je však tak převratný, že si nikdo z praktických odborníků a studovaných teoretiků nedovolil protestovat.
Za co je tedy ona neznámá žena z lidu nominována na Nobelovku? Marita, která s úspěchem dokončila pouze devítiletku v rodné vsi jménem Kistulekusta, vynašla univerzální lék na blbou náladu. Jeho objev je zasvěcenými přirovnáván k objevu penicilinu a není bez zajímavosti, že má s penicilinem i leccos společného. K objevu léčivých účinků nové houbové kultury, která byla pracovně nazvána „Maritalin“, došlo zcela náhodně. Paní Kuris-Klotovski, o jejíchž metodách úklidu se dá říci jen jediné – a to, že vlastně nejsou, neboť nikdy neuklízí, pěstuje ve své lednici už léta několik zcela nových houbových kultur. Ta nejzajímavější vypučela na sýrové pomazánce s česnekem (začátek kultivace byl odhadnut na 2. července 2001), která patří mezi nejoblíbenější pokrmy jejího přítele Chrise Nastyho. Tento krátkozraký muž s výbušnou povahou a depresivními sklony zcela změnil své nazírání na svět poté, co si namazal bagetu česnekovo-sýrovou pomazánkou, jež byla maně obohacena o houbovou kulturu. Když druhý den své přítelkyni donesl pugét květin, zvesela naskládal nádobí do myčky a zvesela prohlásil, že je třeba užít každého dne, který zažijeme, snažila se ho paní Marita přimět k návštěvě lékaře v obavě, že je těžce nemocen. Opak byl pravdou. Pouhých 10 dkg pomazánky s houbovou kulturou stačilo k tomu, aby se dřívější neruda proměnil v sympaťáka sršícího energií.
„Když mi došlo, čím to je, nabídla jsem pomazánku také naší otravné bytné a majiteli garáží,“ usmívá se paní Marita. „Zabralo to stoprocentně. Pak už stačilo jen napřít úsilí správným směrem a rozšířit kultivaci i na jiné místnosti v bytě. Právě jsme si s přítelem vzali hypotéku a stavíme farmaceutický závod. O tom, že se nám vložené investice brzy vrátí, ani na okamžik nepochybuji.“ Máte v lednici taky plesnivé zbytky? Nabídněte je manželovi, třeba se pak i vy proslavíte….

Z Atlanty naše korespondentka Darina Nechutová
Reklama