V mnoha rodinách se dlouho před koncem roku řeší, co se bude dělat na Silvestra. Zatímco jedna skupina by nejraději jela na hory, druhá by dala přednost silvestrovské párty na diskotéce a třetí parta by zase nejvíc ocenila pohodlné křeslo, tácy plné chlebíčků a dálkový ovladač k televizi… Výsledkem obvykle bývá zarputilý kompromis, kdy se každý rozuteče za tím svým a nikdo neoprašuje rodinné pouto. Co takhle udělat si zase jednou mezigenerační silvestrovskou besídku a to třeba i se sousedy, příbuznými nebo přáteli? Bez televize, ale zato se zaručeným úspěchem?
Dali jsme pro vás dohromady několik tipů na společenské hry, které se uplatní u vás doma nejen na Silvestra. Jejich smyslem je, že není nutno zahnat děti do jejich pokojíku, aby se mohlo pařit, ale zapojí se doslova každý člen rodiny.

Slovní hry
Tajná slovní kopaná – hraje se jako normální slovní fotbal, poslední písmeno slova je prvním písmenem následujícího, jenom se to neřekne rovnou, ale opíše se to – příklad: kos (černý pták) – navazuje stáj (příbytek zvířat) – navazuje jídlo (pokrm) atd… Všichni musí pořád dávat pozor, aby neztratili nit. Ten, kdo není v obraze nebo neví, jak dál, dostává trestné body.

Orální kategorie – řekne se vždycky jedna kategorie – například film, jehož název obsahuje číslovku, a pak si všichni po řadě vzpomínají, jaký film znají (např. Sedm, Okupace v 26 obrazech, 6 medvědů s cibulkou…). Kdo už neví, jak dál, dostane trestný bod a zadává další kategorii.

Rodinné hry
Na filmy – předvádí se název filmu nebo děj, podle dohody. Jedno družstvo (rodina) zadává jednomu členovi druhého družstva film na předvádění, ten ho předvede svému družstvu a to musí hádat, co to je. Když neuhodnou, dostává bod zadávající družstvo, když uhodnou, předvádějící družstvo. Obměna: název filmu si vymyslí jedna rodina, jejíž člen předvádí pantomimicky. Členové druhého družstva hádají. Všichni se smějí. :-)

Další tipy: Každá rodina by si měla připravit nějaký veselý výstup, porota hodnotí, kdo je nejlepší.
Každá rodina nebo skupina připraví krátký vědomostní test pro ostatní.
Každá rodina nebo skupina připraví obdobu hry „na milionáře“ nebo jiné oblíbené televizní hry.