Vánoce, Vánoce přicházejí… Tak už se nám to krátí. Konečně začnou svátky, kdy budeme moci obléci volné šaty a kalhoty, které v pase neškrtí, a zasedneme k mísám sladkostí a slaných dobrot. Těšíte se? Že ne? Mezi lidmi koluje poněkud nesmyslná myšlenka, že o Vánocích by se člověk neměl přežírat. :-) Že jsou to sice svátky, ale měli bychom je strávit co možná nejskromněji, až asketicky. Majonézu do salátu zaměnit za jogurt, místo smažení péci ryby v alobalu, tučné cukroví s čokoládovou polevou nahradit sušenými švestkami a křížalami… Že nám pak bude lehčeji, zdravěji a že nevkročíme do Nového roku o pár kilo těžší.
Ano, je pravda že našemu zdraví jsou prospěšnější lehké potraviny, celozrnné pečivo a zeleninové saláty. Ale proč proboha byste s něčím takovým měli začínat právě o Vánocích? „Když se lidé stravují nezdravě a nemírně během celého roku, nevidím důvod, proč by to měli nějak omezovat právě o vánočních svátcích,“ říká MUDr. René Vlasák, kterého určitě znáte z naší obezitologické e-poradny. Svátky jsou podle pana doktora od toho, aby si člověk užil, a je více než pokrytecké chtít na tom zrovna o Vánocích něco měnit. Když někdo přibere jedno dvě kila, však on je zase v novém roce shodí. Pokud se chystáte začít radikálně měnit svůj životní styl, počkejte si ještě pár dní. Teď už to stejně neztrhnete a jen si zkazíte volné dny odříkáním.
Pokud to ale s jídlem přece jen přeženete, radí pan doktor Vlasák zapít hodokvas nějakým kvalitním digestivem, třeba Becherovkou. Když ani to nepomůže, zaskočte si do lékárny pro nějaké pilulky na zažívání. Dnes jich je na trhu dostatek a jsou volně prodejné. Popište své potíže magistře a ona vám poradí. A 31. 12. si pak můžete klidně dát předsevzetí, že příští rok už opravdu začnete zdravě žít… Chcete-li se na něco zeptat ohledně hubnutí, životního stylu nebo výživy, napište svůj dotaz do poradny ZDE.
Reklama