Jestli se u vás doma ještě pořád nedostalo na pečení vánočního cukroví, tak už to pusťte z hlavy. Nač se mořit po nocích s plechy, když můžete mít za momentík hned několik druhů sladkého pohoštění pro hosty i pro rodinu rozvalenou o vánočních svátcích u pohádek? :-)
Náš tip jsou nepečené sladkosti, které jsou snadné a rychlé na přípravu a které nikdy „nevydrží“, pokud je vašim bližním známo místo, kde se skladují. Já například místo odpočinku rumových kuliček měním každý druhý den, jinak by mi z důvodu nenechavosti mé dcery zbyla na Štědrý den leda tak prázdná krabička s pár drobečky na dně…
Tak co si tedy uhňácat na Vánoce? Zkuste to s tradičními mandlovými hříbečky, rumovými kuličkami, roládou a vosími hnízdy. Tahle čtveřice určitě uspokojí i náročnou komisi v podobě tchýně a spol.

Mandlové hříbečky
120 g loupaných strouhaných mandlí, 120 g moučkového cukru, 1 bílek, čokoládová poleva
Z mandlí, cukru a bílku vypracujeme těsto a tvarujeme hříbečky. Poskládáme je na plech a ve vlažné troubě sušíme. Nesmí se péci! Potom namáčíme hlavičky do polevy a necháme zaschnout.

Rumové kuličky
100 g strouhané čokolády, 100 g moučkového cukru, 50 g Hery, 50 g mletých mandlí nebo ořechů, rozemleté zbytky sušenek a piškotů, rum dle chuti.
Smícháme hmotu v husté těsto, vykoulíme kuličky a obalujeme v kokosu nebo v kakau. Necháme odpočívat v chladnu.

Roláda
200 g mletých piškotů, 150 g Hery, 150 g moučkového cukru, 2 lžíce rumu, náplň: 100 g másla, 100 g moučkového cukru, 3 lžičky kakaa.
Přísady na roládu smícháme a vypracujeme těsto. Na pocukrovaném papíru na pečení vyválíme placku (5 mm) a na ni naneseme náplň. Pomocí papíru zavineme a na několik dní uložíme do chladničky. Před podáváním krájíme na plátky.

Vosí hnízda
200 g mletých piškotů, 150 g moučkového cukru, 80 g Hery, 4 lžíce rumu, 2 lžíce vody, 3 lžíce kakaa, náplň: 80 g cukru, 2 lžíce rumu, 1 prolisovaný vařený žloutek, kondenzované mléko, na podložení kulaté piškoty
Vypracujeme tuhé těsto, děláme malé kuličky a vtlačujeme do cukrem vysypané formičky na vosí hnízda. Necháme je dva dny zaschnout, plníme náplní a postavíme na piškot. Celé úlečky ještě můžeme máčet v čokoládové polevě.
Reklama