Adventní věnce jsou stále více in. Nejsou jen ozdobou pokoje, ale také se zavěšují na dveře od domu nebo od bytu, na okna o nebo pod lustr. Kromě toho můžeme všeliké vánoční vazby také použít jako ozdobu štědrovečerní tabule, což navozuje atmosféru Vánoc jako vystřižených z knížek Josefa Lady.
Takovou ozdobu připravíme podle posledních trendů z břečťanu, barvínku a barevných květů, například minirůží a alstroemérií. Také se velmi dobře hodí chryzantémy, protože vydrží dlouhou dobu svěží. Základem věnce musí být pěnová hmota dostatečně namočená ve vodě. Vodu musíme pravidelně dolévat a doporučuje se i přidat výživu pro řezané květiny. Stejným postupem je možné vytvořit i svícen nebo ozdobné aranžmá ve tvaru mističky.
Ani když si netroufáte na výrobu, nemusí být váš štědrovečerní stůl ochuzen o reprezentativní ozdobu. Stačí si v obchodě vybrat řezané květiny a nechat si nějaké vánoční aranžmá uvázat z nich. Kromě chryzantém vypadají ve vánočně vyzdobeném bytě skvěle také orchideje, bouvardie, hvězdník nebo Euphorbia fulgens. Není nic, co by atmosféru rozzářených zejména dětských očí pod stromkem umocnilo silněji než zářivé, veselé a jasné barvy květin.
K atmosféře Vánoc se také skvěle hodí Ardízie, ač je ve vánoční nabídce relativně krátkou dobu. Má malé červené plody, přibližně velikosti hrášku, které v kontrastu s tmavě zelenými kožovitými listy s vysokým leskem krásně vynikají a vypadají jako malinké kouličky na vánoční stromeček. Kdo rád pojímá Vánoce netradičně, tomu může vánoční stromeček klidně úplně nahradit. I pod miniaturní stromek se vejdou veliké dárky. Ardisia crenata pochází z čínsko-malajské oblasti a svým exotickým původem přidává Vánocům nový rozměr tajemna a dalekých cest. Nejlepší je pro ni, když jí dopřejeme světlé stanoviště, ale chráněné před přímým poledním sluncem. Během zimy jí postačí teplota okolo 15°C. Špatně snáší příliš suché ovzduší, takže by neměla být v přímém dosahu radiátorů topení. K zálivce, ale i rosení se nejlépe hodí dešťová voda.
Ať už ale chceme Vánoce strávit jakkoli, neměli bychom zapomínat, že od nich všichni tak trošku očekáváme účastnou pozornost lidí, na kterých nám záleží, jejich radost z dárků a překvapení, která jsme jim přichystali, pohodu dlouhých večerů prožitých v prostředí plném harmonie a lásky k bližnímu. Zkrátka to pravé teplo domova. Rostliny a květiny pomůžou právě takovou atmosféru navodit, ať už jako ozdoba a nebo hodnotný vánoční dárek. Bez nich by to jaksi nebylo úplně ono.