Zdání klame: Vánoční hvězda není v žádném případě typicky evropská rostlina. V zimním období zde sice zdobí takřka každý pokoj, ale její domov je Mexiku. Exotická rostlina si ovšem získala své tradiční příznivce v nespočetných zemích světa.
U nás je Vánoční hvězda známá teprve sto let. V Mexiku, její rodné zemi, jí říkají „Flores de Noche Buena“, tedy květina Štědrého večera. I v této zemi kvete v období Vánoc. Ovšem v květináči jen zřídka, většinou ji najdete v zahradách, kde vyrůstá až do výšky jednoho metru. Abyste ovšem Vánoční hvězdu viděli ve volné přírodě, nemusíte cestovat až do Mexika. Stačí třeba zimní dovolená na Kanárských ostrovech nebo na Madeiře.
Podle tradice má klasická červená barva Vánoční hvězdy pocházet od bohů. Prastará aztécká sága vypráví o vášnivém a dramatickém citu bohyně, které z neopětované lásky puklo srdce. Kapky krve z něj daly nejvrchnějším listům Vánoční hvězdy jejich červenou barvu.
Za svou celosvětovou popularitu ovšem vděčí Vánoční hvězda oboru jinému, než jsou báje - diplomacii. Před zhruba dvěma sty lety poslal Joel Poinsett, první velvyslanec Spojených států v Mexiku, několik rostlin botanické zahradě ve Philadelphii. Na jeho počest se krásné Mexičance říká také Poinsettie. Za krátkou dobu se první rostliny dostaly i do Evropy. Své „oficiální“ jméno dostala Vánoční hvězda od ředitele botanické zahrady v Berlíně. Jmenuje se „Euphorbia pulcherrima“, nejkrásnější z euphorbií. Na rozdíl od všech ostatních členů své rodiny však Vánoční hvězda během staletí šlechtitelským zušlechťováním ztratila jed ve své šťávě.
Během 20. století se Vánoční hvězdě dostalo další šlechtitelské péče. Díky ní vznikly druhy s různými barvami a tvary listů. A každý rok přibývají další. Bližší než Vánoční hvězda by byl možná titul „Zimní hvězda“. První rostliny totiž kvetou již v říjnu a poslední nám dělají radost až do jara. Jedno je ovšem jisté: po celé Evropě patří Vánoční hvězdy k Adventu jako vánoční stromek k Vánocům. Výjimkou je jenom Francie. Tam ji jako Poinsettii prodávají celý rok. Favoritkou se tady stává u příležitosti Dne matek jako „Étoile d’amour“, hvězda lásky.