Je obecně známo, že ve světě tolik proslulý skandinávský design je založený na jednoduchosti, přirozenosti a funkčnosti. Švédsko je země lesů a krásné přírody, takže není žádným překvapením, že nábytek a bytové doplňky švédské provenience v hojné míře využívají přírodní materiály, jakými jsou dřevo, železo, vlna nebo len. Při vymýšlení tvarů a vzorů se severští návrháři rádi nechávají inspirovat dávnými lidovými tradicemi, to vše za současného respektování pohodlí a funkčnosti. Nezapomínají ani na moderní technologie, jako je třeba povrchové ošetření dřevěného nábytku UV odolným lakem, aby si tak dřevo na dlouhá léta zachovalo stálou barvu a vzhled.
Součástí lidové tvořivosti bylo také zdobení ručně vyráběných předmětů za použití veselých barev a vzorů. Také ty sloužily jako inspirace pro designéry začátku třetího tisíciletí. Z barev vévodí modrá, červená a oranžová, které dodají domovu punc útulnosti a hřejivosti, zejména pokud jsou použity na domácí textilie (koberec, závěsy, polštářky) nebo na menší doplňky ze dřeva (dřevěné sošky koníků).
Že se zrovna nechystáte do Skandinávie? Nevadí. O tom, jak takový severský styl vypadá, se můžete přesvědčit i u nás například prostřednictvím nábytku a doplňků, které nabízí obchodní dům IKEA.