Mezi našimi movitějšími spoluobčany se začala rozmáhat nová móda. Nechat si pár mrzkých miliónů vystavět honosnou vilu s mnoha ložnicemi, hi-tech kuchyní a třemi koupelnami s vířivkou, to dnes svede kdokoli. Ale nechat si podle vlastních požadavků vybudovat vzdušný zámek na míru – to je teprve frajeřina!
S nápadem stavět vzdušné zámky na klíč a podle detailních přání zazobaných klientů přišel před rokem podnikatel Jan Bystrý. Jen jeho profesní životopis by vydal na knihu, neboť Jan je typickou ukázkou malého českého self-made-mana. Začínal těsně před revolucí na stavbě jako přidavač, dnes díky svému geniálnímu nápadu patří mezi deset nejbohatších mužů země.
Jak se takové vzdušné zámky staví? „Pochopitelně je k tomu třeba unikátní stavební technologie, kterou jsme importovali z Japonska. Nebyla to žádná levná záležitost, ale dneska už můžu prohlásit, že se investice vyplatila,“ říká pan Bystrý. Spolu s kamarádem z dětství, Jindřichem Štědrým, který do podnikání vložil základní kapitál, vybudoval pan Jan firmu Air Castles, s.r.o., jež vyvolala doslova bouři na trhu nemovitostmi (na prvním obrázku pan J. Bystrý ve svém balonu obhlíží dokončování stavby).
Z ohlasů prvních klientů, kteří si nepřáli zveřejnit svá jména, ale o kterých můžeme směle prohlásit, že patří k velmi mediálně známým osobnostem, vyplývá, že není namístě litovat peněz, vložených do pořízení vlastního vzdušného zámku. „Já jsem si doslova vysnil vzdušný zámek, kde budu obklopen krásnými vnadnými ženami, jež mi poskytnou ve dne v noci rozličná potěšení. A díky panu Bystrému se mi můj sen splnil na více než sto procent,“ svěřil se nám například jeden ze zákazníků firmy Air Castles. „Můj vzdušný zámek mi zajistil slávu a věhlas větší, než má můj odvěký rival Michael Jackson,“ utrousil posměšně jeden nejmenovaný zástupce showbusinessu. „Já na svůj vzdušný zámek teprve netrpělivě čekám, ale vím, že to bude prostě gól,“ uvedl zase muž, který své bohatství získal díky skvělým sportovním výkonům.
Pan Bystrý nezastírá, že vzdušné zámky, které jeho firma staví, nejsou jen tak pro kdekoho. Pro pořízení středně vybaveného typu vzdušného zámku budete potřebovat minimálně 70 miliónů korun, nadstandard pak pořídíte za částku o jeden řád vyšší. (Na druhém obrázku již dokončený zámek, který si nechal postavit známý pražský podnikatel.)
Celá věc má však jeden háček - při podpisu smlouvy musí budoucí majitel podepsat dodatek, že za žádných okolností nebude vzdušného zámku užívat k trvalému pobytu, nýbrž jen k rekreaci. V případě, že by tak učinil, zříká se stavební firma následků s tím spojených. Přece jen jsou to pouze vzdušné zámky… Bystré, že?

Karolína Překvapilová