Už pár dnů je skutečná zima a pěstitelé už zanášejí kytičky do zimních zahrad a na jiná místa, kde přežijí zimu. Kam které kytičky přes zimu patří, vám poradí naše populární „bába Diviška z Vidic“:
Venku, na balkóně nebo na zahradě, můžeme mít přes léto i klasické pokojové rostliny. Jsou to třeba tlustice, „trnová koruna“, aukuba, ibišek, „vánoční hvězda“ a podobně. Jsou to poměrně choulostivé rostliny. Venku nám vydrží maximálně do +5 stupňů v noci. Pak je musíme zanést dovnitř, v tomto případě do místnosti s pokojovou teplotou a dostatkem světla. Výhodou pěstování těchto rostlin přes léto je to, že se otuží a přes zimu pak v teple jen vzkvétají.
Venkovní květiny, které zdobí balkóny nebo zápraží domů, jako jsou muškáty, begonie, oleandry nebo azalky, patří přes zimu do zimní zahrady. Pokud zimní zahrada není k dispozici, uskladníme je na chodbě nebo na jiném místě s poměrně nízkou teplotou a přes zimu méně zaléváme. Některé z nich by zimu přežily i v teple v pokojové teplotě, ale zbytečně by se narušil jejich rytmus, v teple by nasadily květy a venku by nám pak kvetly až někdy ke konci léta. Jiné, například azalky, by zase přežily zimu i venku. Konečně azalky původem pocházejí z Himálají a jsou na tuhé mrazy zvyklé. Ale musely by být zasazeny v zemi nebo v ohromném květináči s velkým kořenovým balem. V malém květináči by nám venku zmrzly.
Totéž můžeme říct i o středomořských bylinkách, levanduli, saturejce, mateřídoušce nebo myrtě – pokud se jedná o silné rostliny, které jsou zasazené v zemi, přes zimu v zahradě vydrží, ale v květináčích patří rozhodně do zimní zahrady.
Na podzim patří k okrasným květinám také chryzantémy, nakupujeme si je domů i na balkóny a potom je po odkvětu mnozí lidé vyhodí. Je to škoda, po zaštípnutí je můžeme zasadit do země, do dobře zkypřené kvalitní půdy a shora přikrýt chvojím. Na jaře znovu obrazí.

A na závěr dvě skutečně babské rady:
Muškáty můžeme přes zimu uchovat i za předpokladu, že nemáme ani zimní zahradu ani jiné optimální místo na uskladnění: zaštípneme je a dáme na zimu do tmy do sklepa. Tam je minimálně zaléváme a na jaře se nám po vynesení ven opět zazelenají.
Druhý trik je vánoční: “Vánoční hvězda“ - pokud se nám ji podařilo zachovat z předchozího roku - nám znovu vykvete, když ji 4 - 6 týdnů před Vánocemi zaneseme do sklepa nebo na jiné chladnější a temné místo a vyndáváme ji v poledne na hodinu denně. A nesmíme zapomenout, že je to květina, která má ráda hodně vody!

Terka Diviška
Reklama