Zvláště teď, v čase předvánočních úklidů, určitě nejedna česká hospodyňka ocení novou službu, která k nám přišla ze zámoří. Jedná se o speciální úklidové firmy, které nabízejí veškeré domácí práce tzv. od A do Z, k jejichž provádění jsou vyškoleni odborní pracovníci tzv. home-helpeři. Ti procházejí velmi náročným konkursem, který je ještě o něco náročnější než přijímací testy do ozbrojených složek. Hlavním předpokladem je dokonalá fyzická kondice a věk od 25 do 35 let. Fyzickou kondici tito muži využijí nejen při smýčení domovů svých klientek, ale také při uspokojování jejich dalších potřeb, včetně sexuálních.
Americká psycholožka Diane Clean totiž iniciovala rozsáhlý reprezentativní výzkum provedený ve více než 2000 chicagských domácností, z něhož vyplynulo, že před Vánoci ženy strádají nejen z nedostatku času (který zbytečně věnují úklidu domu), ale také sexuálně (neboť jejich manželé pracují dlouho do noci, aby bylo na dárky). Po zveřejnění výsledku výzkumu se v zemi jako houby po dešti objevily desítky ba stovky home-helperských firem. Pracovníci sociálních odborů si toto oživení trhu pracovních příležitostí pochvalují, neboť výrazně snižuje nezaměstnanost, bohužel však jen ve vybraných věkových skupinách. Některé firmy šly až tak daleko, že vydávají speciální katalogy nebo na internetu zveřejňují fotografie a další parametry svých zaměstnanců, aby si zákaznice mohly skutečně dobře a v předstihu vybrat.
Že se však jedná o práci velmi namáhavou svědčí fotografie 27letého Johna Overheada, kterého jsme zastihli po zvláště náročné směně. Do své čtyřpatrové vily s 50 ložnicemi si jej na úklid a další práce objednala 39letá lady Evelyn Never-Enough. „Je to sice fuška, ale na rozdíl od kámoše, kterej dělá ve fabrice na lince, dělám v čistém a tichém prostředí a navíc jsem hodně v kontaktu s lidma,“ říká o své práci John. „Až vydělám nějaký prachy, chtěl bych se oženit a koupit si dům,“ svěřil se nám se svými plány. „Ale manželce doma s úklidem radši píchnu sám!:-)“

Alexandra Pohodlná
Reklama