
Jak ale ostrov Korfu ke svým olivovým stromům přišel? Zásluhou benátské vlády, která se svým působením nesmazatelně zapsala do krajiny. Ke konci 14. století se Korfu připojilo k bohatým Benátkám. Věnem přineslo výhodnou strategickou polohu, neboť střeží vjezd z moře Jónského do moře Jaderského. Jedním z nejvýhodnějších artiklů té doby byl olivový olej. Proto se Benátky snažily od druhé poloviny 16. století pěstování oliv zavést i na Korfu. Svůj úmysl podpořily roku 1623 rozhodnutím, že každý obyvatel Korfu dostane 12 cechínů za každých 100 nově vysazených olivovníků. Předpokládaly, že Řekové upraví další kus lesů ve prospěch zemědělství. V tom se však zmýlily, obyvatelstvo pod vidinou snadného

Olivovníky se tu postupem času rozrostly do opravdových, velmi nesnadno udržovatelných lesů (v roce 1879 byl ostrov poset 4 miliony olivovníků). Stín, který vytvářely jejich bohatě rozvětvené koruny, zabraňoval v růstu ostatnímu rostlinstvu. Nízký porost olivových hájů se dal využít jen jako pastviny pro kozy. Vzhledem k množství používaných herbicidů a pesticidů v současné době se pod takto ošetřovanými olivami táhne mrtvá země posetá jen suchými lístky.
Přesto se dá na ostrově vidět spousta nádherných míst. Pokud je najdete, rázem se octnete v knihách slavného přírodovědce Geralda Durella a kouzlo ostrova nad vámi roztáhne svůj snový šál a už vás nepustí.
Nataša Velenská
Nový komentář
Komentáře
korfu miluje moje kolegyne z prace, byla tam cervnu a tak ji to vzalo, ze v zari jela zase.
Snad se tam jednou podívám.