V podzimních a zimních měsících mohou vaše příbytky rozjasnit a rozveselit třeba pokojové azalky. Zvláště v období Vánoc jsou nejoblíbenějšími ty s červenými a bílými květy. Mimo tyto barvy, typické pro sváteční období, nabízejí azalky velké množství barev a tvarů květů, některé mají květy dokonce dvojbarevné.
Azalky pocházejí z Číny a Japonska a rostlinka kvete zhruba 6 až 8 týdnů. V některých ohledech vyžaduje zvláštní péči, výsledkem je ale opravdová krása. Podstatné je, aby už při koupi alespoň třetina poupat ukazovala barvu. Teplota, v níž se azalce mimořádně daří, je 15°C, čehož ale není vždy jednoduché dosáhnout. Azalka vyžaduje hodně vody, zemina v květináči by měla být vždy velmi vlhká. Voda na zalévání by měla být nejlépe změkčená, neboť Azalka nesnáší vápník. Ze všeho nejlepší je zalévat dešťovou vodou. Při dodržení všech těchto podmínek budeme odměněni opravdovou barevnou záplavou.

Dalším tipem jsou bramboříky, oblíbené zejména pro půvabné pestrobarevné květy, které mohou být bíle, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené. Bramboříky jsou klasické hrnkové rostliny, ale zanedlouho je můžeme použít i do mnoha vánočních aranžmá v kombinaci s dalšími řezanými květinami. Nejoblíbenější jsou bramboříky, které mají červené, bílé, růžové a lila květy a srdčité listy s bílou kresbou.
V teplém bytě bramboříky rychle odkvétají, a proto je vhodné postavit tyto pestré rostliny na místo, kde je polostín a poněkud chladněji – nejlépe jim vyhovuje teplota vzduchu mezi 12 a 18°C. Právě proto jsou v předvánočním období vhodnými rostlinami do kuchyně nebo ložnice. V poslední době se prodávají i takzvané minibramboříky, které lépe snášejí pokojovou teplotu, takže je možno obklopit se ohňostrojem barev jejich květů i jinde v bytě. Zalévat by se měly do misky a raději měkkou vodou. Odkvetlé květy i se stonkem je dobré odstranit vykroucením.

Hyacint známe většinou jako zahradní rostlinu, ale málokdo ví, že se výborně hodí do bytu a také jako ozdoba k vánočním světélkům na okenní parapet. Hyacint určitě nemůžete přehlédnout, protože vaši pozornost upoutá výrazná lahodná vůně, má jemně zbarvené květy do růžové, bílá, modra i fialová. Hyacinthus orientalis pochází ze Středomoří. Největší počet odrůd nabízejí holandští pěstitelé a šlechtitelé.
Hyacint nevyžaduje žádnou speciální péči. Je třeba dát pouze pozor, aby mu nevyschla zemina. Kromě toho, že si ho můžeme pěstovat v květináčích, může být také výrazným komponentem v aranžmá z řezaných květin.

Podklady poskytla Holandská květinová kancelář
Reklama