S tím, jak se blíží konec roku, ubývá světla kolem nás. Noci se prodlužují a i když je den, bývá zahalen do mraků. Podzim a zima jsou v mysli většiny z nás spojeny se svíčkami. Svíčky zapalujeme na dušičky, v Halloweenském průvodu blikají lampióny, svíčky jsou také na adventním věnci, svíčky zdobí slavnostní tabuli, svíčky se dávají na vánoční stromeček i za okno. Poslední dobou především svíčky elektrické, které nadělají hodně parády a navíc jsou o dost bezpečnější než ty voskové.
Velkým hitem posledních let jsou elektrické svícny s řadou většinou bílých svíček, které mívají stupňovitý nebo oblý podstavec z přírodního nebo barveného dřeva, často ještě dozdobený chvojím nebo jinými aplikacemi. Už dlouho před Vánoci se objevují za oknem skoro každého bytu a dávají nám všem signál, že den D se blíží. Dětem možná i pocit jistoty, že Ježíšek světýlko za oknem uvidí a právě jejich dům nepřehlédne a zanese ho do svých seznamů.
Výhodou těchto svícínků je, že je můžete nechat rozsvícené opravdu celý den i noc, aniž byste se museli strachovat o bezpečnost bytu. Přitom dodávají podzimním a zimním dnům slavnostnější a zářivější punc, můžeme si jejich záři užívat jak při pohledu z bytu, tak zvenku, z promrzlé ulice nebo zahrádky.
Kromě tradičních stylových svícnů s dřevěným podstavcem se vyrábějí i o něco futurističtější modely, které ocení zejména mladší generace lačnící po všem, co je stříbrné a vypadá to, jako by to tu zapomněli mimozemšťané při své poslední návštěvě. O co méně jsou tradiční, o to více jsou originální.
Každopádně bez svíček a svícnů by listopad a prosinec byly o hodně smutnější, takže na nic nečekejte a sviťte :-)

Foto: IKEA
Reklama