Tulipány patří mezi velmi oblíbené řezané květiny. Většina odrůd má pozoruhodnou schopnost růst i po vložení do vázy. K tulipánům se váže mnoho historek a legend. V Byzantské říši lze motiv tulipánů nalézt v nespočetných mozaikách koberců a výšivek. Vyobrazení stylizovaných tulipánů velice často nacházíme na dekoraci glazurovaných palácových dlaždic.
Tulipán se šlechtil už před více než tisíci lety v Turecku. Byla to ideální květina pro vázání kytic, které neodmyslitelně patřily k byzantské kultuře plné luxusních tkanin a bohatých ornamentů. Když Clusius před 400 lety přivezl do Holandska první cibuli tulipánu z Turecka, určitě si ani ve snu nepředstavoval, že bude mít tato květina u flegmatických Holanďanů takový úspěch. „Tulipománie“ se nejvíce rozmohla počátkem 17. století, kdy nabyla neuvěřitelných rozměrů. Na začátku roku 1937 se tulipán Semper Augustus prodal za cenu 13 000 guldenů, což není málo, uvážíme-li, že za stejnou sumu si v roce 1939 koupil Rembrandt van Rijn dům v Amsterdamu. Až v nedávné době se zjistilo, že tulipán byl původně vyšlechtěn v Číně a do Turecka se dostal až později.
Bez ohledu na to, kde má původ, stal se tulipán symbolem Holandska. Po stoletích třídění, výběru a šlechtitelského úsilí nyní existují tulipány nejrůznějších tvarů, barev a velikostí. Jednu skupinu tulipánů charakterizují roztřepené okraje okvětních lístků, odrůdám této skupiny se říká papouškovité tulipány. Svými teplými odstíny červené, oranžové a žlutočervené tulipány přesně navozují atmosféru slavné Byzantské říše.
Tulipány lze považovat za symbol modlitby a rozjímání, jejich prostřednictvím lze však také vyznat lásku. Nestačí dát tulipány do ozdobné vázy. Je rovněž potřeba, aby tato váza a především voda v ní byly absolutně čisté. Vyžadují také pravidelný přísun živin.

TIP: Než dáte svazek tulipánů do vázy, odřízněte 2 centimetry ze spodní části stonků. To se samozřejmě nevztahuje na případy, kdy dáváte květinu do vázy i s cibulkou, což je rovněž možné. V takovém případě z cibulek pouze omyjte zeminu a dejte květiny do čisté vázy.

Mexická Euphorbia fulgens, patřící do známé čeledi pryšcovitých, se na trhu objevila jako řezaná květina asi před pěti lety. Euphorbia fulgens má bohatá květenství ve žluté, rudé, růžové, bílé či oranžové barvě. Tato exotická řezaná květina je stále oblíbenější. Slovo fulgens znamená zářivý nebo lesklý, což jsou velmi vhodné přívlastky pro rostliny, jejichž planoucí barvy připomínají skvostné sklářské ornamenty byzantského období. Kytice a dekorace, které se snaží o navození byzantského stylu, používají Euphorbii fulgens v rudých, žlutých a oranžových odstínech. Podlouhlá květenství se dobře hodí k bronzovým chryzantémám a rudým sametovým květům hvězdníku.
Květenství Euphorbie fulgens se nejlépe vyjímají v pevně vázaných biedermeierovských kyticích. Převislá květenství lze rovněž velmi snadno svázat ve stylu „smuteční vrba“, protože přirozeně vytvářejí jakési paprsčité útvary, takže v dekoracích často vypadají jako barevná stébla trávy. Tato květina je vhodná do skromných i bohatých kytic. V kombinaci s většími květy tulipánu či hvězdníku vypadají jejich drobné květy jako dekorace či výšivky. Díky dlouhému stonku lze Euphorbii fulgens postavit do vysoké vázy, případně ji použít v květinových vazbách, které svou štíhlostí evokují minaret.

TIP: Životnost rostliny ve váze lze prodloužit přidáním výživy pro řezané květiny. Je-li Euphorbia fulgens vystavena etylénu, jejž produkuje zrající ovoce, začnou jí opadávat listy. Proto není vhodné umísťovat do její blízkosti zralé ovoce, zejména jablka, nebo kytice ovocnými plody dokonce přizdobovat.

Holandská květinová kancelář
Reklama