Podzimní doba nás už na víkendy moc nepouští ven, raději se hřejeme někde v teplíčku za kamny. Abychom tam jen tak zbůhdarma neseděli, můžeme se věnovat výzdobě domova. Náš dnešní tip je na originální papírové závěsné dekorace, které vás sice budou stát trochu času, ale výsledek za to určitě bude stát.
Tyto ozdoby se dělají technikou, která se jmenuje papier-maché (česky se dá nejlépe přeložit jako kašírování) a pochází z Francie, kde je součástí tradičních prací, jako je u nás třeba pečení vánočních perníčků. Pomocí kašírování si můžete vyrobit nejen závěsné dekorace, ale třeba i ozdobné krabičky nebo ozdoby na stromeček.
Co budete potřebovat: Spoustu starých novin, tapetové lepidlo, lepenku – když budete dělat ploché ozdoby, modelínu – když budete dělat prostorové dekorace, bílý balakryl, tempery, bezbarvý lak.
Pracovní postup: Vyrobíme si základ, který budeme polepovat - v případě ploché dekorace vyřízneme polepovaný tvar z lepenky, v případě prostorové dekorace si uděláme formu z modelíny. Noviny pak natrháme na tenké proužky asi 5x2 cm, namáčíme je v hustě rozdělaném tapetovém lepidle a celý tvar jimi polepíme aspoň v pěti vrstvách. Pokud budete chtít mít na dekoraci ještě nějaké další plastické vzory, udělejte je z namočených novinových kousků a na závěr znovu přelepte proužky papíru do hladka. Pak nechte dokonale proschnout.
Pokud jste dělali plochou dekoraci, můžete začít s malováním, pokud prostorovou, musíte nyní vyjmout z výrobku modelínovou formu. Ostrým nožem opatrně rozřízněte podélně zaschlou vrstvu novin a vyjměte formu. Obě poloviny obalu k sobe znovu přiložte a přelepte spoj papírovými proužky. Nechte dokonale zaschnout.
Po vyschnutí se pusťte do malování. Nejprve celý výrobek přetřete bílým balakrylem, aby barvy dobře kryly. Pak už popusťte uzdu fantazii a pomalujte si svá zvířata tak, aby se vám hodila do interiéru. Po zaschnutí přelakujte bezbarvým lakem, barvy jsou pak výraznější a dekorace jsou chráněny proti prachu.
TIP: Stejným způsobem můžete udělat s dětmi i karnevalovou masku – nakašírujete noviny na nafouknutý balónek a po podélném rozříznutí a vyříznutí otvorů pro oči máte dvě perfektní masky, které si mohou děti namalovat, jak se jim líbí. Na už hotovou masku před malováním lze stejným způsobem přidělat nos, bradavice nebo jiné báječnosti:).
Reklama