O květinách a rostlinách tady většinou mluvíme spíše ve smyslu, jak je pěstovat, jak nám zkrášlí interiér nebo co z nich uvařit. Ale rostliny mají i své léčebné a magické schopnosti. Pojďte si přečíst něco o tom, jak jejich sílu využít.
Africká fialka - ve svém okolí navozuje spirituální atmosféru. Dokud roste, má ochranné účinky.
Bez černý - nošení černého bezu odráží útočníky všeho druhu. Po zavěšení nad okna a dveře zabraňuje zlu vstoupit do domu. Nošení bezinek chrání před zlem a negativními silami. Keř černého bezu rostoucí poblíž domácnosti napomáhá jejímu klidnému chodu. Šťávu z čerstvých listů lze použít jako uklidňující oční kapky, rozdrcené listy pak jako obklad na řezné rány.
Blahovičník kulatoplodý - rozptyluje uměle nahromaděnou negativní energii v domě (např. po hádce). Používají se jeho listy, které jsou nejčastěji užívány v léčebné magii. Ať už sušené, čerstvé vařené ve vodě a uvolňující vonné výpary, nebo jako pokojová rostlina. Stejně dobře působí na nemocné i silice vypařující se z eukalyptového oleje.
Čajovník čínský - spalování lístků čajovníku přináší bohatství. Sušené listy jsou součástí talismanů, které mají dopomoci k penězům. Odvar (čaj) je základní složkou nápojů lásky.
Jahodník obecný - pro své obecně léčivé vlastnosti se používají listy, ale především plody, které obsahují vysoký podíl vitamínu C, minerály a stopové prvky. Nálev z listů je mírné tonikum, které zbavuje nervozity a pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Z listů lze připravit také odvar, který se používá na afty, infekci ústní dutiny, rány a omrzliny a jako kloktadlo při bolestech v krku.
Jírovec maďal - se nosí jako obrana proti revmatismu, zánětům kloubů, bolesti zad a rýmě. Tři kaštany vás ochrání před lehkomyslností. Kaštan zabalený v bankovce a nošený v sáčku nosí peníze a přináší úspěch. Neplodným ženám pomáhá počít dítě.
Jmelí - chrání před požárem i povodní; dává se do nápoje léčícího neplodnost. Pozor však na jedovatost jeho bobulí! Pro léčebné účely se používají výhradně usušené větvičky a listy. Působí tišivě na nervový systém, zkoumají se jeho protirakovinné účinky.
Kopr vonný - čaj ze semen kopru pomáhá pročistit mysl a zvyšuje schopnost soustředění. Žvýkání semen zamezuje zápachu z úst.
Kopřiva dvoudomá - je mimořádně silná obranná bylina. Je-li nošena s řebříčkem, utlumuje strach a zvyšuje sebevědomí. Je velmi účinná v očišťujících koupelích (nejlépe je použít mladé listy). Doporučuje se při problémech s mouchami zavěsit do místnosti kytičku sušených kopřiv. Nálev z listů je jedním z nejlepších čajů proti dně a revmatismu. Je také výborný na pročištění krevního oběhu a růst vlasů. Pomáhá rovněž proti aftům a jako kloktadlo na bolesti v krku. Vývar z oddenků je vlasové tonikum. Šťáva z kopřiv nasáknutá v tampónu pomůže zastavit krvácení z nosu.
Lékořice - má protizánětlivé a protirevmatické vlastnosti. Snižuje žaludeční kyselost, podporuje činnosti jater, tlumí křeče hladkého svalstva, pomáhá dýchacímu systému, sráží horečku a odbourává cholesterol. Pozor, zvyšuje krevní tlak a vyplavuje z těla draslík! Stejně účinné, jako rostlina sama, jsou i její extrakty (např. známé pendreky nebo lékořicové bonbóny). V mystice je lékořice spojována především se sexuální magií. Vhodná je např. při silné žárlivosti.
Levandule lékařská - se v lékařství používá zejména pro uklidnění nervového systému. Pokud trpíte nespavostí, můžete vypít půl hodiny před usnutím šálek čaje, nebo vetřít si do spánků kapku levandulového oleje. Levandule je také vhodná jako doplněk při odvykání návykovým látkám. Máte-li časté problémy s bolestí hlavy nebo migrénou, zkuste si připravit horkou lázeň s 15 - 20 kapkami levandulového oleje.
Libeček lékařský - vložením sáčku s libečkem nebo přidáním odvaru z něj do koupele zvýšíte svou přitažlivost. Zejména je účinný před setkáním s novými lidmi. Silný odvar ze semen či listů v koupeli působí jako přírodní deodorant.
Meduňka lékařská - je všeobecně blahodárná povzbuzující rostlina. Nálev z listů se přidává do koupele. Čaj snižuje teplotu, uvolňuje napětí, poskytuje úlevu při bolestech hlavy. Uklidňuje při stresu a depresi, včetně poruch trávení způsobených těmito psychickými stavy. Studentům se doporučuje pro bystřejší chápání a lepší paměť.
Netřesk střešní - sbírají se nejsilnější listy, ze kterých se vymačkává šťáva. Ta se dá zmrazit pro pozdější použití. Jedná se o velmi bezpečnou tekutinu, která je vhodná na popáleniny, otoky, řezné rány, prostě na poškozenou pokožku. Bolesti hlavy, způsobené nedostatkem spánku, se dají odstranit potíráním spánků.
Pivoňka korálová - sušené roztlučené kořeny se používají k přípravě nálevu. Ten je vhodný na nervové potíže a městnání krve v játrech.
Třezalka tečkovaná - z květů a listů se vyrábí červený olej vhodný na pohmožděniny, křečové žíly, rány, vředy a sluncem popálenou kůži (pozor, olej je fototropní - vlivem slunečních paprsků dráždí pokožku). Odvar z třezalky vzbuzuje dobrou náladu.
Ještě malá poznámka na závěr: Kořeny rostlin se sbírají, když měsíc couvá, zatímco listy a květy je vhodné trhat, když dorůstá.

Připravila