I na podzim můžete osvěžit svůj domov krásou řezaných květin. V kyticích se stejně jako v přírodě střídají svislé a vodorovné linie. V jedné kytici mohou být blízko sebe různé druhy květin. Cílem je dosáhnout co nejpřekvapivějšího efektu, určitá kombinace květin může dodat kytici třeba přídech mystična. Velmi záleží také na doplňkových materiálech, které se při aranžování květin používají. Kytice je možné kombinovat se šňůrkami, vlnou či suchými větvičkami. Mnohého lze dosáhnout i výběrem vázy. Moderními se stávají vázy z přírodního dřeva či takové, které mají strohý vzhled, nejlépe pokud jsou kovové.

Jednou z méně známých řezaných květin je Kniphofia, která nese jméno německého profesora Kniphofa. Silné stvoly jsou zakončeny hustými hrozny trubkovitých květů zbarvených žlutě, oranžově až červeně. Kniphofia náleží do čeledi liliovitých a pochází z Afriky. Lze ji snadno pěstovat i na zahrádce. V květinových aranžmá je možné kniphofii použít k zvýraznění svislých linií.
Jak se o kniphofii nejlépe starat? Do čisté vázy nalijte vodu a přidejte výživu pro řezané rostliny. Ostrým nožem seřízněte konce stonků a naaranžujte květiny do vázy. Nikdy neumisťujte kniphofie na přímé slunce nebo do blízkosti ovoce. Pozor - tyto atraktivní květiny nesnášejí cigaretový kouř.

Krásné žluté květy, které také mohou být žíhané červenou barvou, má Helenium. Původem pochází z východních oblastí Severní Ameriky. Němci a Holanďané vyšlechtili mnoho hybridních forem. Jedním z nejznámějších holandských kultivarů je právě hnědočervená odrůda Moerheim Beauty. Helenium se svým tvarem a barvou hodí do smíšených, ale i jednodruhových kytic.

Novinkou, se kterou se začínáme v našich obchodech setkávat, je Šáchor. Chocholy jeho listů připomínají trávu. Bezpochyby se jedná o rostlinu, která kyticím a aranžmá dodává cizokrajný vzhled. K rozechvění jeho listů stačí lehký vánek. Šáchor lze použít také samostatně. Seřízněte stvoly na stejnou délku, ovažte barevnou šňůrkou a dejte do průhledné vázy s trochou vody. Výsledek je ohromující. Přidáte-li šáchor ke květinám výrazných tvarů, například slunečnici a kniphofii získáte kytici, ve které se snoubí elegance s divokostí.
Šáchor neboli papyrus (Cyperus papyrus) náleží do čeledi Cyperaceae a pochází z Egypta. Je charakteristický svými stvoly a trsy listů. Egypťané vyráběli ze stonků šáchoru papír. V přirozeném prostředí šáchor dorůstá až 3 m výšky. Cyperus alternifolius se prodává výhradně jako hrnková rostlina. Struktura listových rozet je hrubší než u druhu Cyperus papyrus a zdaleka nedorůstá takové výšky.

Květinou, na kterou by bylo škoda zapomenout, je Alstroemeria. Pochází z chladných hornatých oblastí Brazílie, Peru a Chile. Alstroemérii se v některých jazycích říká Incká lilie. V Holandsku se věnují jejímu šlechtění od poloviny 20. století. Alstroemeria se pěstuje v několika barevných variantách – růžové, červené, žluté, oranžové a bílé. Tvar květů i barevné odstíny alstroemérie jsou ideální pro interiér, kde se snoubí přirozené prvky a moderní design.
Když si květiny přinesete z květinářství domů, nechte je ještě zabalené dostatečně „napít“. Seřízněte konce stonků a odstraňte spodní listy, které by mohly být v kontaktu s vodou. Použijte vždy čistou vázu a do vody přidejte výživu pro řezané květiny. Odstraňujte odkvetlé květy a pravidelně doplňujte vodu. Alstroemeria kvete velmi dlouho. Pokud se o ní budete dobře starat, rozkvete i to nejmenší poupátko.
Podklady: Holandská květinová kancelář