Určitě už vás někdo někdy poslal k šípku. A co takhle vzít jeho doporučení doslova? Podzim je období, kdy plody šípkové růže obecně často nazývané psí růže, začínají dozrávat. To, že plody mají mimořádně vysoký obsah vitamínu C je známé, ale víte, že obsahují i nezanedbatelné množství vitamínu A, E, P, K, B1, B2 a flavonoidů (působí proti skleróze). Dále je přítomno mnoho minerálních látek – vápníku, draslíku, hořčíku, železa, fosforu, síry, sodíku, třísloviny, cukry, pektin, slilice, kyselina citrónová a kyselina jablečná. Šípky působí proti únavě, hypovitaminózám, částečně zlepšují i patologickou pigmentaci, odolnost organismu, mají vliv na krvetvorbu, působí na dobré vyměšování i na činnost střev.
Plody sklízíme v plné zralosti, nepřemrzlé. Lze je sušit, vyrábět z nich protlaky, rosoly, džemy či vína…
Tak co myslíte, nestojí za to občas na podzim zajít k šípku?? :-)))

Tip pro vás:

Šípková zavařenina
Na 1 kg protlaku 500 g cukru, voda
Šípky očistíme, překrájíme, odstraníme semena, chloupky a omyjeme. Uvaříme doměkka v malém množství vody; potom rozmixujeme najemno a přecedíme. Protlak přivedeme k varu, přidáme cukr a svaříme dohusta. Horké plníme do skleniček, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Šípkový likér
500 g přemrzlých šípků, 1,5 dl vodky (popř. třešňovice), 250 g cukru, 2 dl vody, kůra z jednoho pomeranče, skořice
Celé šípky s pomerančovou kůrou a kouskem skořice necháme 10 dní vyluhovat ve vodce. Pak scedíme a dolijeme vychladlým cukerným sirupem svařeným z vody a cukru. Protřepeme a nalijeme do lahví. Likér má mít zlatožlutou barvu.

Týna
Reklama