Módní trend v aranžování květin pro letošní podzim se nechává inspirovat krajinou. Charakterizuje jej silný vztah k přírodě. Zatímco loni jsme čerpali inspiraci z nádherných rozkvetlých luk, letos vycházíme ze stepní krajiny. Odráží se to zvláště v používaných materiálech, jako jsou traviny, které hrají v kyticích a jiných aranžmá důležitou úlohu. V interiéru se uplatňují také moderní designerské prvky, čímž vznikají výrazné kontrasty – vznešeného a strohého, surového a elegantního, divokého a kultivovaného. Z barev volíme tmavě hnědou, bledě zelenou a stříbřitě šedé odstíny v kombinaci s ostře kontrastními barvami, jako okrová, oranžová, zlatá, stříbrná a temně červená. Mezi materiály se bude dávat přednost kůži, keramice, převážně neopracované, sklu a dřevu.
Slunečnice je jednou z květin, která bude v tomto trendu hrát hlavní úlohu. Barva a tvar jejího květu ji k tomu přímo předurčují. Kytice ze slunečnic evokuje život v přírodě. Zajímavého efektu dosáhnete i tak, že zkrátíte stonky několika slunečnic na minimum a naaranžujete je do nízké vázy nebo misky z hrubé keramiky nebo hladkého materiálu, například skla nebo kovu.
Slunečnice (Helianthus annuus) dorůstá venku výšky dvou metrů. V Evropě se pěstuje od roku 1560, avšak již dávno předtím ji pěstovali severoameričtí indiáni, kterým slunečnicová semínka sloužila jako důležitá složka potravy. V Peru ji dokonce uctívali jako posvátnou rostlinu.
Slunečnice, stejně jako růže, inspirovala mnoho umělců. Kdo by neznal slavný Van Goghův obraz Slunečnice? Nebo úryvek z písně „Tak jako slunečnice každý den, otáčí se za sluncem…“? Za své jméno vděčí slunečnice právě této schopnosti. Francouzi a Italové jí říkají „slunkotoč“ (tournesol, girasol).

TIP:
Konce stonků seřízněte čistým, ostrým nožem. Odstraňte spodní listy, které by se mohly dostat do kontaktu s vodou. Do vody ve váze přidejte výživu pro řezané květiny, která ji udrží čistou. Vodu pravidelně doplňujte.


Podklady: Holandská květinová kancelář