Nedávno jsem byla svědkem šokantní historky v tramvaji. Na zadní plošině stál kluk v černé kůži, od prvního pohledu problematik. Co čert nechtěl, do tramvaje vstoupil revizor a okamžitě k němu zamířil. Kluk se nenechal vyvést z míry. „Máš odznak?“ zeptal se revizora. Ten vytáhl odznak, kluk mu ho vytrhl z ruky a vyhodil jej z pootevřeného okna ven. „Tak a máš h…, tak nevotravuj,“ děl klidně kluk, revizor zbavený pravomocí mlčel a jelo se dál.
Jaká práva a povinnosti mají cestující a jaká revizoři v MHD? Zeptali jsme se pana Josefa Hucka, vedoucího odboru kontroly přepravy pražských Dopravních podniků. Řekl nám, že jednotlivé tarify se v městech liší, ale práva a povinnosti cestujících jsou pro všechna města v republice stejná.
Revizor má povinnost prokázat se služebním odznakem a průkazem, jehož číslo souhlasí s číslem odznaku a je opatřen fotografií. Pokud tyto doklady nepředloží, vůbec nejste povinni se s ním bavit.
Cestující je naopak povinen prokázat se platným jízdním dokladem. Pokud ho nemá, prokazuje totožnost. Musí předložit jakýkoli doklad vydaný státní správou, tedy OP, pas nebo ŘP. Pokud je nemá nebo nechce předložit, revizor má právo přivolat policii, jíž je občan doklady povinen předložit. Pokud není policie v dosahu, je celá věc nepříliš jasná… Pan Hucek tvrdí, že všechno záleží na dohodě, revizor má právo a nikoli povinnost vám pokutu dát, může vás tedy také pustit, pokud se bude chtít s vámi dohodnout. Jestli ne, čert ví, co se bude dít, když vás povleče na policii nebo vás bude fyzicky zadržovat do příchodu policie, můžete ho žalovat pro omezování osobní svobody.
Pokud chcete zaplatit, udělejte to raději rovnou, pokud zaplatíte na místě nebo do 15 dnů přímo v dopravním podniku, budete platit jenom 400 korun. Jestli ne, přijde vám poštou upomínka před žalobou, kde už bude poplatek okolo 900 korun, a když nezaplatíte ani ten, čekají vás opravdu velké nepříjemnosti. Čeká vás totiž žaloba a soud a poplatek ve výši 4558 korun, z čehož ovšem zaplatíte DP pouze 800 korun, zbytek si podle vyhlášky 484/2000 Sb.od 1.1.2001 účtují advokáti. Jestli nezaplatíte ani potom, riskujete obstavení účtu a konečně i mobiliární exekuci. A to, že z vás dopravní podnik peníze opravdu dostane, je jasné už z toho, že za minulý rok vymohl na pokutách jenom v Praze z 270 000 lidí více než 62 milionů korun.
V současné době je v Praze 125 revizorů, které každé ráno, odpoledne, večer i v noci rozesílá počítač, aby obsadili všechny trasy ve všech prostředcích – tak si dejte bacha!