Mám pocit, že některé své vášně jsem musela za posledních několik roků či snad dokonce desítek let značně omezit nebo dokonce vypustit. Jistě, některé záliby zcela plynule vystřídaly jiné, aniž by se dostavil pocit ztráty. Avšak po některých teskním tolik, že se snažím, seč mohu, abych si jich každý den mohla porci ochutnat, případně alespoň jen si tak trošilinku líznout. Jsem na nich prostě závislá.
K mým třem největším neřestem patří "povídání" s manželem, šálek dobré kávy a četba. Jenže narozdíl od prvních dvou, kdy se ke mně může, ba dokonce je to více než žádoucí, někdo připojit, jakmile vezmu do ruky knihu, je to jakoby pokyn pro všechny členy naší rodiny, aby v tu chvíli nutně potřebovali mou pomoc. Jinak samostatné děti a muž si pojednou neumí ukrojit krajíc chleba a zaboha si nemohou vzpomenout, kamže to ukládáme mléko, ponožky, kladivo, hřebíky, šampon... Želvy počínají hlučně pochodovat po teráriu, aby daly najevo, že nemají do čeho kousnout, hlodavci hlodnout a kytky svěsí listy a začnou schnout. Telepaticky se zpráva o mém zasednutí ke knize přenese i na známé či neznámé lidi a telefon neustále vyzvání. Prostě blázinec.
Už od dětství mám ve zvyku číst si na toaletě. Bohužel u nás doma se ona místnost nacházela na chodbě, což zvláště v zimních a studených dnech nebylo zrovna nejpříjemnější. Rovněž zvyšující se počet členů rodiny byl leckdy jejich domáháním se vstupu nepříjemný, ale přesto všude, kam jsem se později stěhovala, jsem si tento zvyk nesla s sebou a dokonce ho vylepšila. V naší současné místnůstce je na zdi zavěšena drátěná konstrukce na pokličky, avšak místo pokliček jsou v jednotlivých přihrádkách zašoupané různé časopisy a jiné tiskoviny. Zjistila jsem například, že některé články, které při rychlém ranním prolétnutí časopisu nechám bez povšimnutí, zde v klidu dříve či později přečtu. Stejně tak jako se nezapomenu podívat na obtížnější a nejnovější anglická slůvka. Tato jednoduchá knihovnička ale také napomáhá vzájemné komunikaci a lepšímu pochopení či porozumění názorů a zálib ostatních rodinných příslušníků, neboť se ze zvědavosti a často i se značným zájmem nejednou začteme do tiskovin těch druhých.

Nataša