Ložnice jsou prostorem, kde nabíráme novou sílu a odpočíváme. Základním pravidlem, které bychom při výběru rostlin a květin měli dodržet, je, že jejich květy nesmí příliš intenzivně vonět. Proto se do ložnice hodí například různé druhy kapradin a fíkusy. Ložnice je navíc místnost, kde máme o několik stupňů chladněji než v obývacím pokoji, proto se tam daří rostlinám, které by v obývacím pokoji tak neprospívaly.
Mezi oblíbené kapradiny patří Nephrolepis (sleziník). Jeho jméno pochází z řeckých slov nephros, ledvina, a lepis, váha. Sleziník potřebuje neustále vysokou vlhkost, takže se mu v domech s ústředním topením nedaří nejlépe, pokud nevyvineme úsilí a nezajistíme mu vlhký vzduch. Nephrolepis měli ve velké oblibě už viktoriáni. Má totiž jemné listy, které se sklánějí v ladných obloucích. Vzhledem se výborně hodí do moderního i tradičního interiéru. Daří se mu velmi dobře jak v květináči, tak v závěsných košíčkách, stejně dobře ale vynikne i na podstavci. V létě se přihnojuje jednou za čtrnáct dní. Kořenový bal by měl být stále vlhký. Pravidelnou součástí péče o tyto rostliny by mělo být mlžení. Aby mohl optimálně růst, postačí mu teploty v rozmezí 15 až 26 stupňů. Pozor však na průvan. Ideální je pěstování třeba na severně orientovaném okně. Hodně mu usnadníte život, když ho každý rok přesadíte. Nejlépe do rašelinné zeminy, která mu perfektně vyhovuje. Pěstuje se několik druhů, z nichž je nejznámější Nephrolepis exaltata. Často se pěstují odrůdy Bostoniensis, Green Lady či Regina. Liší se zpeřením a hloubkou zářezů listů. Rostou velmi rychle, za rok svou velikost i zdvojnásobí a jejich listy můžou být až 70 cm dlouhé.
Do ložnice je možné také umístit velmi nenáročnou Draceanu, která má lehce žlutě zabarvené listy. Draceana pochází z východní Afriky. Díky svému vzrůstu a zabarvení se velmi dobře hodí do moderního interiéru. Snáší stejně dobře slunce i stín, ale na průvan a nízkou vlhkost vzduchu rychle reaguje zhnědnutím špiček listů. V létě by se měla každé dva týdny hnojit. Mezi nejoblíbenější patří D. fragrans ‘Warneckei‘ a ‘Lemon Lime‘.
Nový komentář
Komentáře
Simba — #2 to jse me stalo u zelence
Andula: Máš pravdu. Jenže přes den ho vytvoří víc, než vydýchají, takže když by se to sečetlo, tak je to zase tak, jak říká Landriel
Je to tak, že kytky ve dne i vnoci dychaji kyslik, ale navic k nemu spotrebovavaji po cast dne i oxid uhlicity.
Landriel: To bys tam musela mít pořádnou džungli, aby to vadilo.
U draceny pozor na přesazení, tu naši jsem dala do prý velmi kvalitní půdy a následkem toho zašla.
Zajímavé, já četla, že rostliny do ložnice nepatří, protože v noci naopak vdechují kyslík a vydechují oxid uhličitý.