Dá se říci, že pro spaní dětí platí obecně podobná pravidla jako pro spaní dospělých. Jsou zde však určitá specifika, která je třeba brát při koupi matrace pro dítě v úvahu. Páteř v růstu dle názorů většiny lékařů vyžaduje spíše pevnější opěru.
Začněme u miminek - ta by měla spát na tvrdé matraci. Když děti odrostou dětské postýlce, můžeme jim pořídit postel již normálních "dospělých" rozměrů. Matrace by měla mít spíše střední tvrdost (u dětí tedy není nutno přizpůsobovat matraci váze) - tedy ani příliš tvrdá, ani příliš měkká matrace.
Především u dětí je významným prvkem hygiena lůžka. Zdravé lůžko musí být prodyšné a musí umožňovat snadnou údržbu. Už při výběru matrace pro miminko volte raději tu, která má snímatelný a prací potah. Totéž platí i u matrací pro větší dětí. Ideální potah je bavlněný, prošitý s tenkou vrstvou tzv. dutého vlákna, který je možno prát. Duté vlákno je antialergické a jeho moderní úpravy umožňují praní až do 90 °C, což oceníte především, pokud máte doma alergika či astmatika.
Jaké volit materiály pro dětské matrace? Pro miminka jsou vhodné matrace z kvalitních polyuretanových pěn, k těm lacinějším patří matrace s polystyrénovým jádrem. Také pro větší děti se doporučují především matrace z kvalitních polyuretanových pěn (např. Durén) – jsou prodyšné, snadno se udržují (nejlépe vyluxovat) a jsou antialergické. Děti také mohou spát na ortopedických roštech VALTY s matrací, které jsou především z hlediska hygieny výborné. Tyto rošty se vyrábějí podle váhy – pro děti se doporučuje volit střední tvrdost pružení. Latexové (kaučukové) matrace se také řadí k těm kvalitnějším, jsou však méně prodyšné a je třeba vědět, že existuje určité procento dětí, které mohou mít na latex alergii. Pružinové matrace mají tu nevýhodu, že jejich potah většinou není možno svléknout a udržovat. Díky svojí konstrukci se v nich také drží víc prachu a tedy i roztočů.
Důležité je i prostředí dětského pokoje. Ideální zařízení je nábytek z masivního dřeva – důvodem je jeho krása, příjemná vůně a u dětí především i hledisko zdravotní nezávadnosti.

Kompletní nabídku firmy JMP Studio zdravého spaní s.r.o., která má v nabídce postýlky pro menší i větší děti, najdete na internetové adrese www.jmp.cz, kde jsou uvedeny i kontaktní adresy jednotlivých prodejen. Prostřednictvím internetu si můžete také nechat zdarma zaslat katalogy matrací a roštů nebo postelí a ložnic. Čtenářky a čtenáři ženy-in navíc mohou až do 20. října 2001 využít kupón na slevu, po jehož předložení získají slevu ve výši 3 % na veškeré zboží ze Studia zdravého spaní® JMP.
Reklama