Ačkoli je Jan Čenský muž, který o svém soukromí s novináři nehovoří, o svém domě, peripetiích kolem jeho stavby a o tom, jak se jemu a jeho rodině žije daleko od města, s námi pohovořil ochotně a rád.

Před dvěma lety jste se i s rodinou přesunul na venkov. Nestýská se vám po životě ve městě?
Ne. V žádném případě.
Co bylo důvodem vašeho odstěhování z města?
My jsme předtím bydleli v Praze na Smíchově a jedním z hlavních důvodů byl právě Smíchov a také ztráta možnosti bydlení v ateliéru.
Co dojíždění?
Toho jsem se strašně bál, ale nakonec se ukázalo, že to není takový problém. Využívám šikovného nápadu záchytných parkovišť a po městě se pohybuji výhradně MHD, je to pohodlnější než jezdit autem do centra.
Jaký vlastně váš dům je?
Je takový hybrid. Začal jsem ho totiž stavět podle projektu firmy PERSPEKTIVA (smích) pana Klusáčka z Pardubic. Pan Klusáček ode mě vyinkasoval půl milionu a pak už jsem ho nikdy neviděl. Takže dům nakonec podle původního projektu stavěla jiná firma. Snažil jsem se, aby se hodil do okolního prostředí a musím o něm říct, že je především praktický. Já vím, že dneska se to moc nenosí, ale my v domě potřebujeme hlavně oddělit od sebe jednotlivé prostory tak, aby to vyhovovalo provozu domácnosti. Možná je tedy praktický trochu na úkor estetiky.
Jaké máte v domě zařízení? V jakém stylu?
Hlavně hodně dřeva, krb, neomítnuté cihly. Co bych všem, kdo mají dost místa doporučil, je šatna. Máme jednu místnost, kde je jenom pračka a skříně s věcmi na sebe, takže pak nemusíme mít žádné skříně v obytných prostorách, což je příjemné. A také praktické, protože vím, že jediná místnost, kde můžu mít třeba ponožky, je šatna, takže nic nemusím hledat po domě.
V domě je spousta práce, provádíte si nějaké kutilské práce sám?
Ne, zásadně nic sám nekutím, protože mě to nebaví a nemám na to potřebnou trpělivost. Zrovna teď mám doma nějaké nakoupené lišty, o kterých jsem si původně myslel, že je sám přitluču, ale už teď vím, že si na to nakonec někoho budu muset zavolat.
A klasické domácí práce?
Vynáším koš a někdy umývám okna. Já vím, že je to asi málo, ale moje žena Dana se o dům vzorně stará, takže vlastně mou pomoc nepotřebuje. Dana je v domácnosti a všechno perfektně stíhá, stará se nejen o pořádek, ale také pořád něco zařizuje a zkrášluje – textil v bytě, kytky a tak. V tom je úplně skvělá.
Kdo má dům, má i zahradu. Jak se o ni staráte? Jste zahrádkáři?
To rozhodně ne. I naše zahrada je praktická, v tom smyslu, aby se na ní nemuselo nic moc dělat. Moje žena se sice na jaře zbláznila a umístila na ni záhon jahod, ale to je jen krátkodobý rozmar. Vlastně mám ještě jednu povinnost – sekám trávu na zahradě.
Co pro vás znamená domov? Bez čeho byste se doma neobešel a co váš domov činí domovem?
Odpověď na tuto otázku nám Jan Čenský nakreslil. Prý by nic složitějšího nezvládl, protože vůbec neumí kreslit:).

Připravila
Reklama