Příroda na podzim barví listí stromů a plodů do červena, žluta a oranžova, tráva pomalu hnědne. Přicházejí podzimní plískanice a déšť. Nepřízně počasí, a možná ani podzimních depresí se nemusíte obávat, pokud si dům nebo byt dozdobíte barevnými květy. O tom, že květiny a rostliny působí pozitivně na psychiku lidí, svědčí mnohé vědecké výzkumy.
Typickou podzimní květinou je chryzantéma, která se dříve velmi často používala na výzdobu hrobů, a proto ji stále mnoho lidí vnímá jako ryze smuteční květinu. To je ale předsudek, který se časem odbourá, protože řezané chryzantémy jsou ideálními květinami pro výzdobu interiérů, a to zejména díky zářivým barvám a tvarové rozmanitosti. Zaslouží si naši pozornost po celý rok kvůli své dlouhé životnosti. Že chryzantéma není jen smuteční květinou, dokládá také skutečnost, že například Japonci ji vnímají jako květinu symbolizující dlouhověkost a štěstí. Přijali ji jako svůj národní emblém. Také v Číně je chryzantéma uctívanou květinou.
V současnosti jsou chryzantémy hned po růžích druhými nejpěstovanějšími a nejprodávanějšími květinami. Bílá zůstává nejoblíbenější barvou chryzantém určených k řezu, druhé místo patří žlutým, následují fialové. Barvy i tvary jejich květů se výborně hodí k podzimní atmosféře, velkokvěté odrůdy, jako například žlutá 'Minoli‘ nebo oranžová 'Tom Pearce‘ mohou vytvořit bohaté zářivé kytice, které prosvětlí každý pokoj. Drobnokvěté odrůdy také velmi dobře vyniknou v keramických nádobách přírodních barev a v rustikálních dřevěných vázách. K nejkrásnějším chryzantémám se řadí odrůdy v růžových, červených, oranžových a bílých barvách. Například malý stolek v obývacím pokoji zkrášlí aranžmá v mělké mističce, ve které je květ chryzantémy doplněn různými barevnými listy.

TIP: Pokud se chcete krásou květů chryzantém těšit co nejdéle, je nutné odstranit ze stonku všechny listy, které by jinak zůstaly ve vodě. Konce stonků chryzantém je nutné šikmo seříznout ostrým nožem. Také je vhodné do vody přidat výživu pro řezané květiny. Příjem vody je možné zvýšit vložením několika kostek ledu do vázy. Vodu je vhodné po týdnu vyměnit, stonky opět seříznout a přidat výživu pro řezané květiny.

Poptávka po hrnkových chryzantémách se za poslední roky značně zvýšila, existují odrůdy jednoduché i plnokvěté. Škála barev je velmi široká, nicméně žlutá u hrnkových chryzantém stále převládá. Zhruba 50 až 60 procent chryzantém dodávaných na holandské květinové burzy je žlutých. Následuje růžová, bílá, fialová a červená. Nejdůležitější odrůdou je v současné době 'Vymini', žlutá hrnková chryzantéma s černým středem. Žlutočervená odrůda 'Bebeto' je novinkou s nápadným vzhledem, totéž platí i pro zeleně kvetoucí 'Greenpoint' (původně ‘Yoko Ono’). Populární je i plnokvětá žlutě kvetoucí 'Veria Dark' či červená ‚Bronia‘. Pokud jimi chceme vyzdobit interiér, vyžadují světlé a chladnější stanoviště, pravidelnou zálivku, kořenový bal by měl být stále vlhký. Doporučujeme jednou týdně přihnojit.
Reklama