K tradiční podzimní výzdobě patří zejména chryzantémy, řezané i hrnkové, astry, různé vřesovce, ale i rostliny s okrasnými plody, jako například papriky nebo lilky.
Pokud si chceme domů přinést kousek přírody, není nic lehčího, než si domov vyzdobit malými keříčky paprik s krásně zbarvenými plody. Jednotlivé odrůdy se liší tvarem plodů, které mohou být kulaté, válcovité nebo kuželovité. Jejich barvy jsou zářivé od fialové, červené, oranžové až ke žluté. Nejčastěji mají okrasné papriky plody červené nebo oranžové, ale na trhu se objevují i papričky bílé nebo švestkově zbarvené. Keříčky dosahují výšky dvacet až třicet centimetrů.
Jednou z dobře známých dekorativních paprik je Capsicum annuum, odrůda 'Masquerade' má téměř fialové plody. Dalšími odrůdami jsou 'Micro Pap' (červeno-hnědá) a 'Tinkerbell' (červená). Okrasné papričky se hodí k výzdobě interiérů, ale mohou být i nádhernou ozdobou balkonů.
Poptávka po Capsicum annuum v posledních letech výrazně vzrostla. Za loňský rok se prostřednictvím holandských květinových burz prodal 1,1 milion rostlin. Přestože plody vypadají lákavě, nejsou určeny pro kulinářské použití.

TIP:Capsicum annuum potřebuje teplé, slunné místo. Sluneční svit udržuje plody krásně zbarvené. Kořeny nesmí vyschnout, protože tím by se papriky předčasně scvrkly. Na druhé straně příliš vlhka také škodí, protože se objevují plísně. Rostlina snáší suchý vzduch, jestliže se pravidelně rosí.

Další rostlinou, která má ozdobné plody je lilek korálový (Solanum pseudocapsicum). Malé oranžové kuličky na tmavězeleném keříčku přitahují pozornost. Lilek vyžaduje světlé umístění a pravidelnou zálivku. Na první pohled nevypadá nijak zvlášť exkluzivně, ale záhy si nás získá svým sympatickým roztomilým vzhledem, který mu dodávají drobné plody ve tvaru kouliček. Zvlášť dobře vypadá v proutěném košíčku. Hodnotným dárkem je také proto, že na něm barevné plody zůstanou dlouho do zimy. Plody mohou mít mnoho barevných odstínů od žluté přes oranžovou až po zářivě červenou. V bytě se pěkně vyjímá v kuchyni, třeba na parapetu pod oknem, ale pozor: k vaření jeho plody neužívejte. Jako všechny plané plody lilků je jedovatý.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv květinu či rostlinu, nemůžeme prohloupit. Vzhledem k nízkým nárokům na péči, je to, co nám dávají, nesrovnatelné. Skoro každý člověk instinktivně touží po jaru, slunci, zeleni a teple a květiny a rostliny jsou prostředkem, který nás k těmto potřebám přibližuje i v průběhu nadcházejícího pošmourného podzimu a studené zimy.
Reklama