Čas od času je dobré odhodit tradici a zkusit něco nového. Zvláště když to stojí za pozornost. Tu si nepochybně zaslouží u nás zatím málo známa květina – Eustoma.
Eustoma russellianum, jak zní její celý název, pochází z Ameriky a s jejím šlechtěním se začalo v Nizozemsku až v osmdesátých letech 20. století. Má zvonkovité květy, které mohou být plné i jednoduché. Z původních purpurových až modrofialových květů se Holanďanům podařilo vyšlechtit celou škálu barev. Zajímavostí a zároveň úplnou novinkou v sortimentu je odrůda 'Mariachi Green', která má světle zelenou barvu. V Nizozemsku tato odrůda získala nejvyšší ocenění, kterého se novému zahradnickému výpěstku může dostat.
Všechny kultivary řady Mariachi mají masivní plné květy. I jiné odrůdy eustomy hrají všemi barvami - bílými, jako například ‘Kyoto Pure White’, smetanovými ‘Candy Yellow’, růžovými ‘Ventura Deep Rose’ nebo tmavě fialovými ‘Kyoto Purple’. Zvonkovité květy mohou být také dvoubarevné, odrůda ‘Charm Picotee Blauw’ je má bílé s fialovými okraji.
Eustoma je ideální pro jednodruhové kytice, stejně jako pro přípravu smíšených aranžmá. Velmi moderně působí její zelené květy v kombinaci s bílými růžemi. Ve váze vydrží 10-14 dní, kytice není vhodné umístit na přímé slunce. Aby mohla byt zdobit co nejdéle, je dobré řídit se několika radami.
Doporučuje se pravidelná výměna vody a přídavek výživy pro řezané květiny v přiměřených dávkách. Před vložením květin do vázy odřízněte skutečně ostrým nožem přibližně 3 cm stonku šikmým řezem. Řez by se měl opakovat každé čtyři dny, stejně s výměnou vody ve váze. Stonky je vhodné odříznout pod vodou, protože se do nich nedostane vzduch.
Odstraňte také ze stonku všechny listy, které by zůstaly ve vodě. Urychlují totiž znečištění vody, které zkracuje životnost květin. Květiny potřebují dobře vymytou vázu a odstátou vodu. Není dobré umisťovat květiny v blízkosti ovoce, protože plody vylučují etylén, který urychluje kvetení. Podobně působí také již odkvetlé květiny, a tak by neměly ve váze zůstávat zbytečně dlouho. Květiny péči ocení a byt bude delší dobu svěží.