Všechno, co je nové, neznámé a exotické vzbuzuje zpravidla nejprve nedůvěru, která se postupně mění v zájem, někdy v módu a pak třeba i ve zvyk. Tak je to u nás s exotickými květinami. Co jsme před lety vůbec neznali a neuměli ani pojmenovat, stoupá dnes v ceně i oblibě. V České republice jsou dnes exotické květiny oblíbené, známe strelicii, helikonii nebo gloriosu, ale prim rozhodně hraje anturie.
Tato nejprodávanější květina, pochází z tropických oblastí jižní Ameriky, kde byla objevena v roce 1867. Zásluhou nizozemských a německých šlechtitelů si našla nadšené obdivovatele po celém světě. Anturie vyniká krásně zbarvenými a tvarovanými toulci, které lze velmi dobře kombinovat s jinými květinami.
Na trhu jsou odrůdy s červenými, růžovými, bílými, zelenými, ale také hnědými toulci. Nikoho dnes už nepřekvapí ani ty, u nichž se kombinují dvě barvy. Růžová a zelená například zdobí toulce odrůd ‘Paradiso’ či ‘Lambada’, o něco výraznější je odrůda ‘Trinidad’, u které jsou okraje toulce zelené a střed jasně červený.
Atraktivnosti anturii přidává fakt, že se prodává nejen jako řezaná květina, ale i jako hrnková rostlina. Kdo se rád těší pohledem na nejrůznější barevné toulce listů dlouhodobě, pořídí si nejspíš tu hrnkovou variantu. Na začátku devadesátých let bylo v oblibě Anthurium scherzerianum, ale v současné době se do popředí dostalo A. andreanum. Za posledních pět let se počet odrůd hrnkových anturií zvýšil ze šestnácti téměř na padesát. Jejich toulce mají bílou, červenou, zelenou, ale také růžovou barvu. K nejoblíbenějším patří ‘Jolanda’, ‘Leni’, ‘Laura’ a ‘Misti’.
Proč si touto pestrobarevnou exotikou nezkrášlit byt? Abychom ji ale doma mohli úspěšně pěstovat, je třeba mít na paměti několik věcí. Musí být umístěna na velmi světlém místě, ne však na přímém slunci. Je citlivá na průvan, chlad (teplota nesmí klesnout pod 15 °C) a sucho (půdní substrát nesmí nikdy zcela vyschnout). Odměna za trochu péče stojí za to.
Reklama