Není to zrovna blízký cíl na dovolenou, ale zase najdete na světě jen málo míst, kde lze spatřit téměř hmatatelné stopy dávné historie, neuvěřitelně krásné památky a ohromující přírodu. Řeč je o Indii, kolébce buddhismu. Korunou této země, kterou si oblíbily i hvězdy jako ex-Beatle George Harrison, je pohoří zvané Himaláje. Nacházejí se zde nejvyšší štíty na světě, nádherné vodopády a také slavné Údolí květů. Když se kouknete pod Himaláje, najdete úrodné nížiny a narazíte také na posvátný veletok Gangu. Na severu Indie se nachází i hlavní město Dillí, které samo je hodno turistova důkladného pohledu, ale také stát Rádžastán, kde se u města Agry tyčí slavný chrám Taj Mahal, obehnaný zahradami a jezírky, který dal postavit v 17. století bohatý panovník Šáhdžahán na počest své zemřelé milované manželky Mumtázmahal. Nad řekou Gangou leží slavné svaté město Váranasí, které je centrem staroindické vzělanosti a snad nejstarším městem světa.
Tradiční bránou do západní Indie je rušné město Bombaj. Najdete tu stavby ve viktoriánském stylu připomínající období koloniální nadvlády Británie. Možná nevíte, že Bombaj je také město s nejmohutnějším filmovým průmyslem na světě, takže se jeho části přezdívá „Bollywood“. Jednou z nejpopulárnějších částí západní Indie je Goa, 100 km nádherných pláží, kde se můžete oddávat vodním sportům a sluneční lázni i v době, kdy u nás sněží.
Jih Indie je krajem palmových hájů, nádherných svatostánků hinduismu a překrásných pláží. Tamil Nadu je nejklidnější z oblastí Indie a je kulturním centrem hinduismu. Lákadlem jsou chrámy s pohádkovými názvy jako Madurai, Srirangam, Tirupati nebo Mahabalipuram, které se nacházejí přímo na pláží, nebo třeba Mysore, "město vůní", kde je vzduch na dálku prosycen odérem santalového dřeva a jasmínu.
Západní Bengálsko je indický stát, který se rozkládá od Himaláje až po Bengálskou zátoku. Hlavním městem je Kalkata, jedno z největším měst světa. O Bengálcích se říká, že jsou to umělci a básníci Indie. Vydejte se vlakem do Darjeelingu a pozorujte vrcholky Himaláje, vypravte se do Sikkimu, kde po celý rok kvetou miliony orchidejí, nebo se zastavte v Biharu, kde Buddha spočinul pod stromem "bódhi", aby došel poznání. Východní Indie je místem krásné přírody a duševního klidu.

Mnoho zajímavých informací o Indii najdete na pěkně udělané a informačně bohaté vícejazyčné stránce www.india-tourism.com.
Reklama