V moderním obývacím pokoji nesmí chybět stereo, větší či menší knihovna a něco, nač si člověk může sednout. Vůbec není špatné, když při tom posezení a poslechu nějaké pěkné hudby, může pozorovat dění za, nejlépe, velkým oknem. Dokonalé to však může být, jen když jsou tam také květiny.

Jasmín (Jasminum polyanthum)
Od května do září prospěje jasmínu pobyt venku na slunném místě. Mladé rostliny potřebují plné slunce, aby výhony vyzrály a jasmín začal kvést. Starším exemplářům stačí světlé místo bez přímého slunce. Mezi zálivkami nechte povrch zeminy vyschnout. Jakmile jasmín na jaře odkvete, přesaďte ho do propustné zeminy. Jasmíny kvetou na výhoncích z loňského roku, proto je potřeba je po odkvětu zastřihnout. Při pozdějším zastřihnutí riskujete, že rostlina další zimu nepokvete. Jakmile jasmín odkvete, zastřihněte výhony k prvnímu většímu očku, přibližně 5 cm od začátku výhonu. Jasmín pravidelně zastřihujte, aby rozkošatěl.

Kroton – Codiaeum variegatum var. Pictum
Kroton je jedna z nejpestřeji zbarvených pokojových rostlin. Barva listů je rozmanitá, základ tvoří zelená, ale žilkování je červené, růžové nebo žluté a listy bývají oranžově nafialovělé až černě skvrnité. S přibývajícím věkem jsou barvy intenzivnější. Pochází z Malajsie a východní Indie, na západ se poprvé dostaly v první polovině 19. století. Kroton má rád slunné stanoviště, chráněné před prudkými slunečními paprsky. Málo světla může způsobit vyblednutí listů. V létě kroton vyžaduje bohatou zálivku. Zemina v květináči by měla být stále vlhká, k zálivce je nejlepší používat vlažnou vodu. Přesazujeme ho na jaře do běžné zemní směsi. Když rostlina dosáhne 25 cm, má se zaštípnout vrcholový výhon. Stejně jako fíkusy i kroton shazuje spodní listy. Částečně tomu můžeme předejít dostatečnou vlhkostí vzduchu, tedy pravidelným rosením.

Ficus benjamin
Tento fíkus patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Je pěkný na pohled a zároveň je velmi nenáročný na pěstování. Jeho oválné listy se na konci zužují, jsou lesklé, tmavě zelené, často zvlněné. Fíkusy se kupují jako malé nebo střední rostliny, ale pokud jim dáte prostor, velmi rychle se rozrostou a mají stromovitý charakter. Pro pěstování je nejlepší pokojová teplota. Stejně jako ostatní fíkusy má rád hodně světla, ale ne přímé slunce. Rostlina vyžaduje bohatou zálivku, ale mezi jednotlivými zálivkami je dobré nechat povrch půdy proschnout. Doporučujeme použití vlažné vody. Aby fíkusu brzy nezačaly opadávat listy, je vhodné pravidelné množení. Ve vegetačním období je dobré ho každé dva týdny přihnojit. Přesazovat se doporučuje, když rostliny po delší dobu nejeví známky růstu nebo když kořeny vyrůstají z květináče. Přesazujeme do hlinité nebo rašelinové zeminy. Pokud je to možné, rostlinu nepřenášejme, protože by jí mohly opadávat listy.

Reklama