S příchodem jara přijde na každou hospodyňku úklidová vášeň, Vánoce slavíme horami jídla a vánočních dekorací, o Velikonocích ověsíme byty a domy zajíčky a kočičkami. Většinou však zapomínáme na to, že i léto si žádá svoje.
V létě chceme vypadat dobře a svěže, volíme pastelové oblečení, dovolujeme si i drobné výstřednosti. Proč bychom letní image nemohli dopřát i svému bytu?
Nejmarkantnější změnou v image bytu, která vede k celkovému osvěžení a „proletnění“ je jistě vymalování pastelovými barvami. Jelikož se jedná o úpravu velice moderní, nemusíte se bát, že v zimě bude váš byt „out“. Když se budete rozhodovat o barvách stěn, platí následující zásady: Žlutá a oranžová navozuje pozitivní náladu, nabíjí energií a působí jako katalyzátor dobré nálady. Volíme ji do místností, kde chceme tohoto vlivu využít, nejlépe do tam, kde jsme nejčastěji. Červená a barvy do fialova podporují agresivitu, fialová dokonce pesimismus, využíváme je tedy jen opatrně, spíše jako barevný akcent v menší ploše. Modrá uklidňuje a uspává, vhodná je tedy do ložnice, a zelená také uklidňuje, ale naopak navozuje dobré podmínky pro přemýšlení a duševní práci.
Jestliže vám malování připadá jako příliš náročná úprava, do které nemáte chuť ani finance, k „vyletnění“ budou stačit záclony, závěsy a jiné textilie s květinovými vzory nebo s jinými letními motivy. Nic není tak svěží a letní jako jemňoučké záclony, které zlehka povlávají v letním vánku na kuchyňském okně. Večer pak uléhejte do peřin povlečených jako louky plné květin nebo můžete zvolit rustikální kanafasový vzhled.
K letní image interiéru přispějí květiny nejen na látkách, ale i ve vázách – v hojném množství – a třeba v i rámečcích na stěnách.

Foto: IKEA

V letním bytě se i vy budete cítit letně a svěže. Pokud máte nějaké náměty a nápady na letní změny v bytě, napište nám je!