Na konci loňského roku jsme uveřejnili malý seriál článků o domácím násilí, které pochopitelně vyvolaly čtenářskou diskusi. Jedna z reagujících čtenářek zde popsala svůj vlastní příběh. A protože v podobné situaci je u nás víc žen, než by se mohlo na první pohled zdát, požádali jsme odborníky z Bílého kruhu bezpečí o radu, jak má žena v takovém případě postupovat.

Čtenářka XXX:
Můj muž je mladý, úspěšný muž, společenský, vždy ochotný pomoci. Všem, i mně, bez rozdílu. Já jsem v zaměstnání ještě úspěšnější (top management, řídím 800 lidí), sebevědomá, komunikativní žena. Jsou chvíle (daly by se spočítat na jedné ruce za celou dobu manželství, ale jsou !), kdy mě můj muž hodně surově uhodí. Mám pocit, že když mu můj „větší úspěch" přeroste přes hlavu, dělá mu moc dobře, že v těchto chvílích se ho moc bojím, krčím se před ním... Možná mně nepochopíte, ale mám ho ráda. I když v koutku duše jizvička je... Nikdy jsem si nikomu nepostěžovala, mám přátele, rodiče, ale také strach. Přes to všechno, mám strach, že bych mohla být sama. Že bez jeho pomoci rodinu, práci, další studium, služební cesty, pětileté dítě... prostě nezvládnu. V těchto věcech (případech) mi moc pomáhá, kdyby nebylo TOHO, měla bych všechno. A tak moje na pohled suverénní, sebevědomá osůbka, je někdy taaak malinká. Stále mlčím. Až teď...

Pavla Vyhlídalová, Bílý kruh bezpečí:
- Vaše situace není tak výjimečná, jak by se mohlo zdát. S domácím násilím má zkušenost každý náš 6. občan a projevuje se ve všech sociálních vrstvách.
- Zkuste se zamyslet, jak to u vás doma dosud probíhalo. Jestliže vás manžel už opakovaně surově uhodil, můžete téměř s jistotou očekávat, že v tom bude pokračovat, a že to bude jenom horší. Pokud chcete s tímto manželovým „zvykem“ něco dělat, tak to neodkládejte. Čím déle totiž necháte manžela, aby se k vám choval agresivně, tím víc si toto chování osvojí jako efektivní způsob řešení svých problémů, a tím obtížněji bude chápat, že se najednou tomuto „nemorálnímu“ chování bráníte.
- Snažte se, aby vaše dítě nebylo svědkem, jak tatínek bije maminku. Zejména v jeho věku 5 let, je to pro ně psychicky velmi těžká situace, která ho může poznamenat.
- Pokud se rozhodnete vyčkávat, budou vám přibývat nové jizvičky, ale také se bude měnit vaše osobnost, začnete sama o sobě pochybovat, ztrácet sebedůvěru, zejména v rámci své rodiny, ale nedá se vyloučit ani vliv na pracovní výkonnost.
- Nejefektivnějším řešením je včasný rozvod, kterým se agresor a oběť od sebe oddálí. Toto radikální řešení však není jednoduché ani rychlé. Jeho efekt se ukáže většinou až po čase. Pokud pro vás není rozvod přijatelným řešením, pokuste se o násilí s manželem mluvit. Sdělit mu, co to s vámi dělá, když vás uhodí, jaké máte pocity a obavy, že by to mohlo vaše manželství úplně zničit. Pokud bude mít zájem na společném soužití, mohl by se obrátit na psychoterapeuta nebo psychologa. Pokud odmítne odbornou pomoc z důvodu, že je normální a vy jste si svým chováním ránu zasloužila, mělo by to být pro vás varovným signálem. Kdo si neumí nebo nechce přiznat chybu, nemůže ji napravit a bude pokračovat ve svém chování.
- Pokud byste si chtěla o problému pohovořit, je možné osobně navštívit některou z poraden Bílého kruhu bezpečí v Praze, Brně, Ostravě, Pardubicích a v Plzni nebo zavolat na nepřetržitou linku DONA pro pomoc obětem domácího násilí: 02 51 51 13 13. Další informace k tématu najdete také na www.bkb.cz.

Ve spolupráci s Kraft Foods CR, garantem projektu Kormidlo, a Bílým kruhem bezpečí připravila
Reklama