Když má rýmu dospělý člověk, je to protivné a omezující, ale dá se to vydržet. Když rýma potká novorozence nebo malé dítě, je to mnohem nepříjemnější a navíc se poměrně často dostaví nějaké komplikace, například zánět středního ucha, zánět dutin nebo přestup infekce na dolní cesty dýchací, tedy na průdušky. Akutní rýma navíc znamená pro malé děti, zejména novorozence a kojence, vážné onemocnění, protože bývá na ni zareaguje doslova celý organismus. Čím je dítě menší, tím probíhá akutní rýma a zánět nosohltanu vážněji. Může se dostavit horečka, neklid nebo průjem, původně vodnatý výtok z nosu se mění přes hlenovitý až na hnisavý. Nosní obsah, který v poloze na zádech stéká do krku, dráždí ke kašli. Ucpaný nos navíc může způsobit vážnou poruchu dýchání u novorozenců, kteří nedýchají přirozeně ústy, neboť jim to nedovolují anatomické poměry hltanu, úst a nosu.
Protože nemocnému dělá největší těžkosti nosní neprůchodnost, používají se pro léčbu akutní rýmy nosní kapky. V případě rýmy u novorozenců a kojenců se raději vyhýbáme olejovým kapkám vzhledem k nebezpečí vzniku olejových ložisek v plicích. Nekapeme ani aromatické (například mentolové) kapky, které mohou vyvolat křeč hrtanu. U dětí, které nedovedou smrkat, je nutné sekret z nosu několikrát denně odsávat.
Výběr nosních kapek na našem trhu je bohatý. Pro nejmenší děti lze doporučit preparát Nasivin, který je v lékárnách také v koncentraci 0.01%, což je forma vhodná i pro nejmenší děti mladší jednoho roku.
Pro léčbu rýmy u dětí od 1 do 8 roků lze doporučit Nasivin kapky v koncentraci 0,025 %. Jedná se v obou případech o bezpečné nosní kapky proti rýmě, které rychle a účinně uvolňují ucpaný nos a zastavují rýmu, snižují bolestivost při zánětu středního ucha a u novorozenců uvolňují dýchací cesty, a tak umožňují bez problémů sát mateřské mléko. Dávkování je přesné díky speciálnímu kalibrovanému kapátku.