Říká se, že prevence je vždy účinnější než léčba. A o zubech to platí minimálně dvojnásobně. Správně by vás o tom, jak dobře pečovat o chrup svůj a svých dětí, měl informovat váš dentista, ale víte, jak to chodí. Čekárna je plná, tak se honem provede sjednaný zákrok a „Další, prosím!“ Co dělat? Pokud nechcete změnit lékaře, protože tak jako on vám ještě zuby nikdo nespravil, můžete se v otázkách prevence obrátit na specialistky-zubní hygientistky, které mají právě takovou instruktáž v popisu práce. Něco to sice stojí, ale zase investujete do svého zdraví…

Pokud se týká dětí, je vhodné řídit se při péči o jejich zuby následujícími radami:
1. Mléčné zuby jsou taky zuby, takže je nepodceňujte a nepomáhejte dětem s jejich destrukcí (nevhodná příliš sladká strava, sladké nápoje podávané z láhve s dudlíkem, špatná hygiena úst…). Mimo to, že zkažené dětské zoubky nejsou nic moc na pohled, mají v ústech i svoji funkci a navíc jejich častým spravováním získávají děti už od malička negativní vztah k zubařskému křeslu.
2. První preventivní prohlídku u zubaře neodkládejte. Můžete na ni vyrazit už po prvním roce života dítěte.
3. Zoubky lze čistit, hned jak se prořežou, pro maminky těch nejmenších dětí existují speciální kartáčky na prst, ale lze použít i navlhčený buničinový čtvereček nebo malý jemný kartáček.
4. Pro děti, které ještě neumí vyplivovat, je lépe použít pastu s menším obsahem fluoru.
5. Minimálně od začátku školní docházky už by si dítě mělo umět čistit zuby samo, ale ještě nějaký čas je třeba je kontrolovat. Lépe však po dobrém, než aby dítě bralo čištění zubů jako „za trest“…
6. Děti mají malá ústa a proto potřebují kartáček speciální velikosti, navíc je nutno, aby se jim pohodlně držel. Dbejte rovněž na to, aby dítě nepoužívalo kartáček roztřepaný nebo jinak poškozený.
7. Pro děti i dospělé je důležitá nikoli „agresivita“, s jakou si zuby čistí, ale pravidelnost a správná technika. Kartáček by se měl dotýkat v základní pozici dásně i zubu v úhlu 45 stupňů. Hlavní je odstranění plaku a to jemnými pohyby směrem od dásně k zubu. V další fázi je třeba čistit přední zuby v kolmé pozici kartáčku a nakonec stoličky zepředu dozadu.