Poznat, jak v tomhle počasí vaše děťátko správně obléknout, to je oříšek. Je ještě maličké, takže si neumí říct, zda mu je teplo nebo zima. Žádná z vás svého drobečka určitě nechce příliš nabalovat ani ho nechat trpět zimou. Většina maminek má tendenci děti oblékat více, než je potřeba. Vypadají tak bezbranně a máte stále pocit, že musí trpět zimou. Je pravda, že děti do tří měsíců mají horší termoregulaci, ale přesto nemusí být nabalené. Nabízíme vám několik tipů, jak děťátko správně obléci, aby se cítilo opravdu dobře:
- Když děťátko oblékáte, uvědomujte si, co máte na sobě vy. Když vám stačí tričko a svetr, nemusí mít vaše miminko dva svetříky a navíc být ještě v teplém fusaku.
- Hlavní součástí oblečení je osvědčené bavlněné body propínací v krokové části a bavlněné dupačky.
- U dalšího vrstvení oblečků je důležitý věk dítěte a jeho temperament. Dítě, které neposedí, není nutné oblékat do více vrstev než sebe. Malá miminka v kočárku naopak oblékejte více, aby neprochladla. Když venku není taková zima, jak jste předpokládaly, můžete jim jednu vrstvu ubrat a miminko nebude zbytečně přehřáté.
- V zimních měsících by dětský šatník neměl postrádat následující oblečení: dupačky a svetřík, čepičku, rukavičky, fusak a deku přes fusak.
- Pokud už vaše děťátko chodí, je v chladných měsících nejpraktičtějším oblečením kombinéza a praktické nepromokavé botičky. Dobře dětem sedí a zima k nim nemá kudy proniknout.
- Dbejte na to, aby byl daný druh oblečení vyroben z vhodného materiálu. Pro spodní prádlo je nejvhodnější 100% bavlna, která nedráždí citlivou pokožku a saje pot. Vrchní oblečení jako mikiny, kalhoty a overaly mohou být vyrobeny z různých atestovaných materiálů, jako je plyš nebo fleece.
- Dětské oblečení (zvláště spodní prádlo, čepička a rukavičky, které přijdou do přímého styku s pokožkou děťátka) se pokuste nakupovat u firem, které používají materiály prověřené ve státních zkušebnách a vlastní písemné vyjádření hygienika.
- Oblečení od českých výrobců navíc bývá při zachování kvality cenově výhodnější.
- Když s oblečeným miminkem vejdete do teplejšího prostředí, například do obchodu, nezapomeňte je trochu odhalit, aby mu nebylo zbytečně horko.
- Pokud chcete zkusit, zda je vašemu drobečkovi zima, nesahejte mu na ručičky, které mohou být chladnější a vaše pocity zkreslit. Mnohem lepší je dotknout se dlaní ruky špičky nosu miminka.
- S dětmi do 3 měsíců by se nemělo chodit ven, pokud je teplota nižší než 5 stupňů Celsia. Nižší teplota je pro vašeho drobečka nevhodná. Malé děti mají mnohem větší sklon k omrzlinám a velký mráz může způsobit také respirační problémy.
- Velmi důležitá je ochrana pokožky děťátka, která je velmi citlivá. V žádném případě nepoužívejte hydratační krémy, které obsahují větší množství vody. Působí na dětské pokožce větší zlo, než kdybyste ji nenamazaly vůbec. Nejlepší jsou speciální dětské krémy pro nízké teploty, které pokožku mastí a vyživují.
- V zimních měsících není lehké najít nejvhodnější místo na přebalovaní, proto dbejte na správný výběr plenky, která pomůže řešit drobné maléry. Aby plenka neprotekla, musí dostatečně absorbovat vlhkost a dobře padnout. Sedět či chodit v mokré plence se vašemu dobrodruhovi určitě moc líbit nebude. Vyberte tedy takovou plenku, která umožní na plenku zapomenout a věnovat se tak vzrušujícím činnostem jako je prozkoumávání neznámého prostředí nebo čerstvý sníh. :-)

Máte doma malého caparta? Zapojte se do soutěže o deset balíčků čisticích ubrousků Huggies Wipes pro citlivou pokožku. Více se dozvíte v rubrice Hrajte a vyhrajte.