Vánoční prázdniny jsou teprve kousek za půlkou, večer je pořád ještě brzo tma a děti možná začínají doma trochu zlobit. Jestli se dostatečně nepotěší s vánočními dárky, možná je právě teď vhodná chvíle pustit se do výtvarného tvoření… Jak na to, vám poradí opět naše šikulka Týna. :-)
Začneme kouzelnými obrázky… děti milují překvapení a přitom se budou dobře bavit a zároveň samy tvořit. Na první kouzelný obrázek si připravte voskovky a tuš. Tuto práci s pomocí zvládne již dvou až dvouapůlleté dítě. Nechte ho pokrýt čtvrtku papíru silnější vrstvou voskové pastelky. Může různě střídat barvy, jen mu předem odeberte černou, která by v obrázku poté zanikla. Ukažte mu, jak má tlačit na pastelku (dosti :-)), jak může malovat celou pastelkou naplocho, malujte každý z jednoho rohu apod. Výsledkem by měla být plocha zcela pokrytá voskovou pastelkou v silnější vrstvě. Poté celý obrázek nabarvěte černou tuší. Pokud nechytne napoprvé, po zaschnutí udělejte ještě jeden nátěr. Tuto práci zásadně dělejte bez asistence dětí, protože tuš je zcela nevypratelná. Po dokonalém zaschnutí (nejlépe druhý den), dejte dítěti vypsanou propisovačku a ukažte mu, jak rytím odkrývat barevnou vrstvu. Pak již záleží jen na jeho fantazii.
Další možností je opět využití voskových pastelek - tentokráte bílé - popřípadě tenké svíčky. Toto malování je již pro větší děti. Nechte je malovat na bílý papír a hotové dílko přetřete vodovými barvami. Rodiče malých dětí mohou tímto způsobem sami nakreslit jednoduché obrázky - zvířátka, domečky, kytičky - a děti nechat jen vybarvovat a dát jim možnost překvapení.
Posledním kouzelným malováním, o kterém vám dnes chci napsat, je malování zmizíkem. Kreslit bílou pastelkou se jen tak nepoštěstí a modrý sněhulák není to pravé ořechové… proto nejdříve velkým plochým štětcem natřete čtvrtku inkoustem a po zaschnutí nechte děti malovat zmizíkem… uvidíte, že výsledek bude velmi zajímavý a hotový obrázek můžete použít např. na výrobu obrázku pro babičku (stačí zapaspartovat) nebo neobvyklého novoročního přání.
Reklama