V období před začátkem léta se obvykle rozhodujeme o dovolené. Ale kromě toho, kam pojedeme a co si vezmeme s sebou, by nás mělo zajímat i to, co zanecháváme doma. Při delší nepřítomnosti majitelů totiž byt doslova vybízí zloděje k akci.
Nejdůležitějším úkolem, který by majitel bytu měl splnit, je pojištění bytu. Pojistná smlouva začíná platit u většiny pojišťoven den po zaplacení poplatku, takže nemáte ještě rozhodně zmeškáno. Ať už uzavíráte smlouvu přímo v pojišťovně, nebo s pojišťovacím agentem někde jinde, vždy si pořádně prostudujte podmínky plnění. Nepodepisujte, že budete mít cennosti v trezoru, když žádný nemáte, dobře si rozmyslete, na jakou částku můžete odhadnout elektroniku, starožitnosti a další cenné věci z bytu. Špatně uzavřená smlouva může později zapříčinit pojištěnci obtíže při plnění.
V případě, že vaše věci jsou starší dvou let, ale ještě je rozhodně nechcete obnovovat – týká se zejména elektroniky – vyplatí se pojistit je na vyšší částku, než je jejich skutečná hodnota. Po dvou letech je jejich amortizace totiž tak vysoká, že vám za ně nevyplatí skoro nic. Věci ve vyšší hodnotě nad padesát tisíc uveďte přímo do pojistné smlouvy a rozhodně od nich nevyhazujte doklady. Pokud nebudete moci doložit jejich cenu a dobu, kdy jste je pořídili, neproplatí vám je pojišťovna v plné výši. Starožitnosti a cennosti, které mají opravdu vysokou hodnotu, byste v případě opuštění bytu měli uložit v bance do schránky nebo na jiné bezpečné místo. Na podobné věci, které jsou většinou součástí dědictví nebo je získáte jako dar, se vyplatí pořídit oficiální odhad nebo je alespoň vyfotografovat, abyste mohli dokázat, že jste je skutečně vlastnili.
Po uzavření pojistky uvažujte i o dalších opatřeních, která učiníte v době své nepřítomnosti – nechte si dosílat poštovní zásilky za sebou, pokud to jde, nebo zařiďte, aby vám je ukládali na poště, než si je vyzvednete. Schránka, která přetéká poštou, je neklamným znamením nepřítomnosti majitele bytu. Jistě se vám bude v době dovolené starat někdo o kytky, požádejte ho, aby občas otevřel okno, pustil rádio, rozhrnul záclony nebo rozsvítil – to všechno jsou známky toho, že majitel bytu je přítomen, a byt proto není vhodným objektem k vykradení.
Zabezpečení bytu pořádnými zámky bývá podmínkou pro pojištění. Kromě bezpečnostních zámků jsou podle policie velmi účinným opatřením závory, které zabezpečí dveře jak proti vysazení, tak proti vyražení či roztažení. Tyto závory se pohybují v cenových relacích okolo 3000 až 8000 korun a jsou doporučené zejména k zajištění dvoukřídlých dveří.
Přejeme krásnou dovolenou s příjemným bezpečným návratem, a pokud chcete získat informace o pojištění domácnosti, obraťte se na naši finanční poradkyni ing. Janu Hájkovou, buď u nás v poradně, nebo na telefonním čísle 0602 375 970.
Reklama