Také vám vždycky uprostřed každoročního předvánočního „šílenství“ vytane na mysli, že o tomhle přece Vánoce být nemají? Kde je klid a mír, který si navzájem hojně přejeme na vánočních přáních? Vypravte se o letošním adventu do středověkého městečka Řepora (dříve Tuležim) a třeba tu ztracenou vánoční pohodu najdete právě tam. Obyvatelé městečka pro vás a vaše blízké chystají štědré překvapení - Vánoční Tržiště.
Období konce roku bylo v našich zeměpisných šířkách odjakživa časem svátků, ať už to byly slavnosti zimního slunovratu našich předků, církevní oslavy spjaté s výročím narození Ježíše anebo Vánoce, jak je známe dnes. Od dávných dob je konec roku provázen obdarováváním blízkých, jmelím a vůní jehličí. Je to čas loučení se se starým rokem a očekávání příchodu nového. Je to čas zimního slunovratu, kdy slunce znovu začíná stoupat po obloze a příroda začíná svůj nový cyklus. A k těmto tradicím by se rádi vrátili i obyvatelé městečka Řepora. Přijďte to aspoň na chvilku zkusit spolu s nimi…
Záměrem Vánočního Tržiště je nabídnout „jiný“ vánoční trh jako alternativu pro ty, které nelákají nákupy v hektických megamarketech ani zprofanované trhy v centru Prahy. A samozřejmě také pro ty, kteří si od všudypřítomného prosincového shonu chtějí prostě na okamžik oddechnout. Na své by si rozhodně měli přijít ti, kteří kupují rádi dárky pro radost a ne protože se to má.
A nejen potěšení z nákupů, ale také zábavu a rozptýlení, nabídne městečko se svým Štědrým Tržištěm. Vítáni jsou všichni malí, velcí, místní i přespolní. Kromě nejrůznějších trhovců nabízejících své zboží (keramika, šperky, kameny, hudební nástroje…) a všemožných dobrot zahánějících hlad i žízeň (sladkosti, medovina…), budou k vidění též vystoupení šermířů, polykačů ohně, zpěváků a muzikantů nejen potulných, komediantů, krásných tanečnic, ukázky řemesel a ještě mnohem více. Ale nečekejte pouze a jenom středověk. Chystá se spíše setkání pohledů na různé kultury v různých dobách.
Středověké městečko Řepora (dříve Tuležim) bylo vybudováno se záměrem ukázat život ve středověku, a to do všech možných detailů. Při jeho výstavbě byly použity postupy i materiály užívané v 15. století. Nenajdete tam moderní vymoženosti, ani jinak všudypřítomnou reklamu. Městečko vyzařuje zvláštní klidnou atmosféru a přitom leží na území Prahy a v dosahu MHD.

Středověké městečko s Vánočním Tržištěm můžete navštívit po dva prosincové víkendy, a to 6. - 8. prosince a 13. - 15. prosince. Páteční večer (17 - 22 h) nabídne za svitu loučí pohled na život ve středověku, sobota a neděle (11 – 22 h) pak budou patřit hlavně zábavě, rozptýlení a nákupům.

Vstup: Děti do 1 metru mají vstup zdarma, děti od 6 do 15 let 30 korun, děti od 15 let, studenti a důchodci 40 korun, dospělí 50 korun, rodinné vstupné (dvě děti + dva dospělí) 130 korun.
Doprava: Skanzen se nachází v Praze 13 - Stodůlky, Řeporyje. Ze Stodůlek se tam dostanete: Metro B - Stodůlky, z Šostakovičova náměstí ulicí Hábova na jih a přes ulici Jeremiášovu směrem na Řeporyje (orientační bod - betonová věž "Meindl"). Cesta značena hnědo-bílou turistickou pásovou značkou. Vzdálenost cca 600 m. Přístup z Řeporyjí: Z Řeporyjského náměstí ulicí K Třebonicům, pak vpravo podél Dalejského potoka ulicí Ve výrech až na její konec. Cesta značena hnědo-bílou turistickou pásovou značkou. Vzdálenost cca 1100 m. Pokud přijedete autem, nechte ho u metra Stodůlky nebo v Jeremiášově ulici, v blízkosti skanzenu nelze zaparkovat (zákaz vjezdu). Vyhrazené parkoviště pro vozidla invalidů je na konci ulice Ve výrech.

Více o městečku hledejte na www.repora.cz.