V posledních letech se lidé na sídlištích stále více snaží odpoutat své bydlení od představy unisono stejných králíkáren. Před mnoha lety začali progresivní obyvatelé sídlišť s vyzdíváním umakartových bytových jader, později se přidalo zasklívání lodžií, díky kterému vznikaly v panelákových bytech zimní zahrady. Zkvalitňování bydlení na sídlištích ovšem vyzdíváním bytových jader a zasklíváním lodžií nekončí.
Firma Swimm-system uvedla na trh novinku, která z průměrného panelákového bytu udělá bydlení s parametry slušné předměstské vilky. Nabízí za pouhopouhých čtyři sta tisíc korun vybudování bazénu přímo v bytě. Cena není za takový architektonický zákrok nijak vysoká, a nadto firma poskytuje i výhodný splátkový prodej.
Bazény se liší velikostí, neboť jsou vybudovány z místností, které původně v bytě byly. Klienty firmy Swimm-system jsou ponejvíce manželské páry ve středním až vyšším věku, kterým zbude v bytě po odchodu dětí volný pokoj. Jediným problémem je, jak se zdá, velikost místností. Bazén, aby mohl sloužit k plavání, by měl mít alespoň délku čtyř metrů a hloubku na výšku dospělého člověka, čehož bohužel většina panelákových pokojíků nedosahuje.
Jak nám řekl ing. Josef Chytráček, tiskový mluvčí Swimm-systemu, skutečně problematickým úhelným kamenem práce jeho firmy je bezpečnost provozu. Záruka na bazény zbudované jeho firmou je totiž dva měsíce. Je to doba, po kterou se dá předpokládat, že staré amortizované panelové stavby vydrží. Když záruční doba pomine, pak, jak říká pan Chytráček: „Po nás ať přijde potopa.“
Potopa skutečně přišla, na nejmenované pražské sídliště. Na agenturní fotografii můžete vidět pana Horáka, jehož sousedé od shora si před třemi měsíci nechali od firmy Swimm-systém zbudovat bazén v obýváku. Pan Horák odvádí svého šestiletého syna do školy ze zcela zatopeného bytu a řekl nám, že hodlá firmu zažalovat. Ing. Chytráček na to odpovídá, že bazén už prošel záruční lhůtou a odpovědnost je jen a jen na majitelích bytu. Jen čas ukáže, jak tato kauza dopadne.

Jolana Vodná, agentura Wild Duck
Reklama